Випробування свердловин

Випробування свердловин (рос. испытание скважин; англ. hole testing; well testing; нім. Bohrlochprobe f; Bohlöcherforschung f; Bohlochtest m) — перевірка свердловин на стійкість до певного впливу, на здатність до певної дії (напр. на герметичність, на продуктивність).

Різновиди

Випробування герметичності свердловини (рос. испытания герметичности скважины; англ. testing of well (hole) sealing; нім. Prüfung f der Bohrlochdichtheit f) — перевірка герметичності обсадної колони шляхом її опресування і зниження рівня рідини у свердловині (див. герметичність пробуреної свердловини).

Методика проведення випробувань газових свердловин

Зміна тиску при дослідженні свердловини на одному режимі.
  • 1. Складають детальну програму випробувань, готують відповідні прилади та обладнання (діафрагмовий вимірювач, породоуловлювач, манометри), монтують їх на свердловині. Породоуловлювач використовується для визначення кількості твердих домішок.
  • 2. Для очищення вибою від рідини і твердих частинок свердло-вину продувають, вимірюючи з моменту пуску дебіт газу і тиск на головці та в затрубному просторі тими ж приладами, що й при випробуванні. При цьому треба враховувати можливе винесення з пласта значної кількості твердих частинок при високих дебітах, що може стати причиною роз'їдання обладнання, утворення пробки на вибої, а при наявності підошовної або контурної води — прориву водяного конуса або язика у свердловину.
  • 3. Перед початком досліджень методом сталих відборів тиск на гирлі свердловини повинен бути статичним рст. Дослідження прово-диться починаючи від менших дебітів до великих (прямий хід). Свердловину слід пускати в роботу з невеликим дебітом до повної стабілізації тиску і дебіту. Перша точка індикаторної лінії вибирається з умови, щоб тиск і дебіт свердловини на даній діафрагмі (шайбі, штуцері) не змінювався з часом. Процес стабілізації тиску і дебіту безперервно реєструється і отриманий тиск використовується для визначення параметрів пласта.

Після проведення відповідних замірів тиску на вибої, на гирлі (в фонтанних трубах), в затрубному та міжтрубному просторах і температури в необхідних точках, дебітів газу, рідини і кількості твердих частинок свердловину закривають. Тиск у свердловині починає відновлюватися. Процес відновлення тиску до рст також фіксується безперервно, що дозволяє при відповідній обробці визначити параметри пласта по КВТ (кривій відновлення тиску). Повний цикл зміни тиску в часі на одному режимі показаний на рисунку 1. Дослідження свердловин проводиться не менше ніж на 5 — 6 режимах прямого і 2 — 3 режимах зворотного ходу.

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.