Водогосподарський баланс

Водогоспод́арський бала́нс — кількісне зіставлення водних ресурсів та потреб у воді всіх галузей народного господарства певної території. При складанні балансу визначають ресурси поверхневих і підземних вод та оцінюють можливість задовольнити ними потреби водоспоживачів.

Водогосподарський баланс у більшості випадків складають для умов середнього за водністю року та маловодних і дуже маловодних (відповідно 75 %- і 95%-ю забезпеченістю) років. Прибуткову частину балансу встановлюють за даними гідрометричних спостережень та їх узагальнень у вигляді карт стоку та ін., витратну частину — на основі оцінки водоспоживання всіма галузями народного господарства, враховуючи при цьому витрати на випаровування і фільтрацію.

За призначенням водогосподарські баланси поділяють на оперативні, пов'язані з використанням водних ресурсів на діючих водогосподарських об'єктах; баланси, що складають при проектуванні гідротехнічних споруд і використовують для оцінки економічного ефекту щодо намічених заходів; перспективні — баланси окремих басейнів річок, економічних районів тощо для розв'язання планово-економічних проблем і завдань використання та охорони водних ресурсів.

Розрахунок водогосподарського балансу водогосподарської ділянки (далі - ВГД) здійснюється за такою формулою (в одиницях об’єму води за розрахунковий період):

ВГБ = Wвх + Wбіч + Wпзв + Wзв + Wдот ± ΔV – Wвип – Wф – Wз – Wпер – Wвкр – Wе,

де ВГБ - водогосподарський баланс;

Wвх - об’єм стоку, що надходить за розрахунковий період з розташованих вище ВГД;

Wбіч - об'єм стоку, що формується на розрахунковій ВГД (бічний приплив);

Wпзв - об'єм водозабору із підземних водних об’єктів;

Wзв - об'єм зворотних вод на розрахунковій ВГД;

Wдот - дотаційний об’єм води на ВГД (зовнішні та внутрішньобасейнові перекидання);

±ΔV - спрацювання (+), наповнення (-) ставків та водосховищ;

Wвип - втрати на додаткове випаровування та льодоутворення з водосховищ (з урахуванням повернення води від розтавання льоду);

Wф - фільтраційні втрати з водосховищ;

Wз - зменшення стоку річки, викликане забором гідравлічно зв'язаних з нею підземних вод;

Wпер - перекидання частини стоку за межі розрахункової ВГД;

Wвкр - забір поверхневих вод;

Wе - мінімальний екологічний стік у замикаючому створі ВГД.

До прибуткової частини балансу відносяться складові водогосподарського балансу зі знаком «+», а до витратної - зі знаком «-».

В Україні

Водні ресурси України розміщені на її території нерівномірно, що зумовлює необхідність проведення заходів для регулювання водогосподарського балансу та перекидання води у малозабезпечені райони. З метою регулювання стоку для забезпечення водою різних галузей економіки в Україні в різні роки побудовано 1153 водосховища (крім великих на Дніпрі і Дністрі) та майже 28 тис. ставків.

З метою оцінки наявності та можливості використання водних ресурсів, наказом Міністерства екології та природних ресурсів України 26 від 26.01.2017 було затвержено «Порядок розроблення водогосподарських балансів». Цей Порядок визначає механізм розроблення водогосподарських балансів для водогосподарських ділянок, виділених у межах районів річкових басейнів (п. 1).

Функції з методичного забезпечення та координації процесу розроблення та затвердження водогосподарських балансів здійснює Держводагентство (п. 5, 9).

Сьогодні Держводагентством затверджено такі водогосподарські баланси[1]:

  1. Район басейну річки Дніпро:
    • суббасейн верхнього Дніпра;
    • суббасейн середнього Дніпра;
    • суббасейн річки Прип'ять;
    • суббасейн річки Десна;
  2. Район басейну річки Дунай;
  3. Район басейну річки Південний Буг;
  4. Район басейну річки Дон:
    • суббасейн річки Сіверський Донець;
  5. Район басейну річки Вісла;

Водогосподарські баланси розробляються у двох примірниках, які зберігаються у відповідному басейновому управлінні водних ресурсів та Держводагентстві (п. 19) та переглядаються кожні 6 років (п. 18).

Примітки

  1. Водогосподарський баланс – що це?. www.davr.gov.ua. Процитовано 12 червня 2021.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.