Воно (психоаналіз)

Воно́ (лат. id, нім. das Es) — в психоаналізі одна із складових структур психіки. Являє собою комплекс потягів та витіснених бажань, прагнень знань про себе і самооцінок, які радикально суперечать її Я-концепції. Була описана Фрейдом в його творах—перший опис в «Тлумаченні сновидінь» (1899) і детальніший розгляд цієї моделі в творі «Я і Воно» (1923). Воно є безсвідомою частиною людської психіки, що у філогенезі психіки є найдавнішою складовою. В онтогенезі теж з'являється одним з перших, ще в дитячому віці. Працює за «принципом задоволення» своїх первинних бажань і бажань взагалі. Задоволення первинних бажань приносить людині щастя. Воно — це скарбниця примітивних інстинктивних прагнень, емоцій, спогадів, забутих дитячих образ, травм, вороже ставлення до своїх батьків, невтілені сексуальні бажання. Все це свідомість відкидає і сприймає як неприйнятне. «Воно» — темне, хаотичне, біологічне несвідоме, що не знає законів та не підпорядковується правилам, вільне від обмежень. Провідні компоненти Ід — це сексуальні та агресивні потяги, які вимагають негайного втілення, реалізації.

«Схемовий малюнок, що зображує основні скаладові людської психіки і їх взаємодію» (Зигмунд Фрейд, 1923)

За життя в соціумі у людей виникла інша структурна частка психіки Над-Я (Супер-Еґо) — моралізатор, що обмежує прояв бажань у людини. Виникає вже коли дитина виховується в соціумі — через численні заборони і неможливість задовольнити всі свої бажання. Воно і Над-Я ведуть постійну «боротьбу», саме тому згідно з Фрейдом у людей проявляються психози та інші розлади.

Фрейд вважав, що інстинкт продовження роду (розмноження) перейняв на себе деякі функції інстинкту самозбереження. А саме агресивність і бажання «висунутись», що слугували колись давно для пошуку їжі, з розвитком цивілізації перейшли до інстинкту розмноження. Таким чином психоаналітик пояснював появу деяких сексуальних розладів. Але потім він звів інстинкт самозбереження до інстинкту продовження роду — отже психічні процеси у Фрейда стали тільки прояв сексуальної енергії лібі́до. Цими інстинктами, що стали домінуючими в процесі еволюції і керується Воно. В пізніших працях сексуальний і деструктивний, руйнівний інстинкти, що постійно дуалістично протистоять одне одному мають назви «Ерос» і «Танатос».

Див. також

Література

  • Л. Д. Столяренко, Основы Психологии, Ростов-на-Дону, «Феникс», 2005 год, 13-е издание
  • Москалець В. П. Психологія особистості [текст] навчальний посібник. — М 82 К.: «Центр учбової літератури», 2013. — 416 с., 259 с.
  • О. Б. Столяренко — Психологія особистості. Навч. посіб. — К.: Центр учбової літератури, 2012. — 280 с. ISBN 978-611-01-0322-0
  • Freud, Sigmund (1923), Das Ich und das Es, Internationaler Psycho-analytischer Verlag, Leipzig, Vienna, and Zurich. English translation, The Ego and the Id, Joan Riviere (trans.), Hogarth Press and Institute of Psycho-analysis, London, UK, 1927. Revised for The Standard Edition of the Complete Psychological Works of Sigmund Freud, James Strachey (ed.), W.W. Norton and Company, New York, NY, 1961.


Примітки

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.