Воскресіння Христа

Воскресіння Христа — воскресіння Ісуса Христа з мертвих по трьох днях після смерті, центральна доктрина в Християнстві, яка протягом сторіч проповідувалась язичникам і є найважливішою подією (і святом, знаним як Пасха чи Великдень) християнського суспільства. Апостол Павло сказав, що якщо Христос не воскрес, тоді вся християнська віра була б даремна.

Коли ж бо Христос не воскрес, тоді віра ваша даремна, ви в своїх ще гріхах,
тоді то загинули й ті, що в Христі упокоїлись!
Коли ми надіємося на Христа тільки в цьому житті, то ми найнещасніші від усіх людей!
Та нині Христос воскрес із мертвих, первісток серед покійних.
Смерть бо через людину, і через Людину воскресення мертвих.
Бо так, як в Адамі вмирають усі, так само в Христі всі оживуть. (1 до Коринтян 15:19).

Христове воскресіння. Ангел відкриває Господній гріб. Беньямін Герітч (бл. 1640).
Після воскресіння воскреслий Христос явився своїм ученикам. Картина Рембрандта.

Згідно з Павлом, вся християнська віра залежить від воскресіння Христа. Християни щорічно святкують воскресіння Христа під час найбільшого свята християнського літургійного року Великодня.

Ісус Христос воскрес о ранній порі в неділю, на початку нового єврейського тижня, оскільки у древніх євреїв неділя була першим днем тижня і починалася одразу після заходу сонця в суботу. Тому неділя (рос. воскресение), стала святим днем для християн і теж зветься Господнім Днем (грец. Kyriake Hemera). Для древніх євреїв Господнім днем був останній сьомий день тижня — субота (івр. שַׁבָּת, «відпочинок»). Тому четверта заповідь Шануй день Господній, щоби святити його розуміється християнами і юдеями по різному. Для християн Господній день воскресіння — неділя став днем відпочинку. Звідси його українська назва — неділя (від не ділати, не робити, тобто відпочивати). Також, виконання будь-якої ненастійної праці в неділю в християнстві вважається гріхом і ламанням четвертої заповіді, оскільки така праця порушує святість Господнього дня, яка полягає в покої та мирі. В середньовічній християнській церкві строго заборонялося виконувати будь-яку працю в неділю аж до сходу сонця в понеділок.

Інші свідчення про воскресіння Христа

Окрім Нового Завіту, джерелами про воскресіння Христа є ранньохристиянські тексти, такі як послання священномученика Полікарпа Смирнського, Ігнатія Антіохійського.[1][2]

Непрямим доказом воскресіння Христа є прийняття християнами перших століть мученицької смерті за сповідання віри.[1]

До речових свідчень воскресіння християни відносять плащаницю, в яку Йосип Аримафейський сповивав тіло Ісуса. Плащаниця використовувалася на службі Страсної П'ятниці в Константинополі, цей звичай ліг в основу православного чину виносу плащаниці. Щодо справжності Туринської плащаниці сьогодні ведуться дискусії[3].

Джерела

Примітки

  1. Уортон, Эдвард (2013). Исторические свидетельства христианства.
  2. Макдауэлл, Джош (1989). Свидетельство o воскресении. Chicago: Slavic Gospel Press.
  3. Современное состояние исследований Туринской Плащаницы. orthodox.spbu.ru. Процитовано 8 жовтня 2020.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.