Вплив природних факторів на освоєння морських нафтогазових родовищ

Вплив природних факторів на освоєння морських нафтогазових родовищ.

Освоєння нафтових і газових родовищ на морі значно відрізняється від їх розвідки і розробки на суші. Велика складність і специфічні особливості на морі обумовлені навколишнім середовищем, інженерно-геологічними пошуками, унікальністю технічних засобів і їх великою вартістю, технологією і організацією будівництва і експлуатації об’єктів на морі, обслуговуванням робіт, а також медико-біологічними проблемами, які викликані необхідністю робіт під водою.

Навколишнє середовище характеризується гідрометеорологічними факторами, які визначають умови проведення робіт в морі, можливості будівництва і експлуатації нафтопромислових об’єктів і технічних засобів. Основні з них льодові умови, температурні умови, вітер, хвилювання, течії, рівень води і її хімічний склад і інші.

Врахування цих факторів дає можливість оцінити рентабельність освоєння морських родовищ нафти і газу. Будівництво нафтопромислових споруд вимагає проведення інженерно-геологічних пошуків морського дна. Достовірність і повнота даних в значній мірі визначають безпеку експлуатації споруди і економічність проекту.

Найбільші проблеми в морських акваторіях Арктики пов'язані з льодом і глибинами моря. Залежно від напряму і сили вітру, глибини моря і морських течій, рельєфу місцевості і властивостей льоду обстановка постійно змінюється і її трудно прогнозувати. Із збільшенням глибини моря різко зростає вартість розробки родовища.

Розвідка і розробка морських нафтових і газових родовищ – складні в технічному відношенні операції, дуже дорогі і пов’язані з значним риском. Вони проводяться в два етапи. На першому проводять геологорозвідувальні роботи в в міжльодовий період. На другому етапі, при розробці родовищ (видобуток, підготовка і транспортування нафти і газу, внаслідок безперервного виробничого циклу, при якому процес повинен проводитись цілий рік, в тому числі зимою, коли море покрите льодом), вимагає унікальної і надійної техніки, технічні і технологічні параметри, які обумовлені вимогами високої надійності і довговічності, забезпечується безпека робіт в кожному конкретному районі.

На різних етапах проектування розробки нафтових і газових родовищ необхідні різні об’єми гідрометеорологічної інформації такої як: - максимальна висота хвилі і відповідний їм період; - максимальне значення швидкості вітру і течії; - екстремальні зміни рівня води з врахуванням припливів і штормових нагонів; - льодові умови; - режимне розподілення висот, періодів і параметрів хвилі, швидкості та напрямку вітрів і течій; - хід швидкості вітру і параметри хвиль в типових та найбільш жорстких штормах. Основні способи визначення гідрометеорологічних параметрів можуть бути наступні: - вибір експериментальних величин за даними спостережень; - розрахунок параметрів за синоптичними даними; екстраполяція значень, розрахованих за математичною моделлю.

Джерела

  • Білецький В. С. Основи нафтогазової справи / В. С. Білецький, В. М. Орловський, В. І. Дмитренко, А. М. Похилко. – Полтава : ПолтНТУ, Київ : ФОП Халіков Р.Х., 2017. – 312 с.

Див. також

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.