Всесвітня космічна обсерваторія — ультрафіолет

«Спектр-УФ» («Всесвітня космічна обсерваторія — ультрафіолет» (ВКО-УФ), англ. World Space Observatory — Ultraviolet, WSO-UV)  — великий міжнародний проєкт, спрямований на побудову космічного телескопа для дослідження Всесвіту в недоступній для спостережень наземними інструментами ультрафіолетовій (УФ) ділянці електромагнітного спектра: 100–320 нм.

Проєкт очолює РФ, він був включений у Федеральну космічну програму на 2006–2015 роки. Станом на початок 2013 року в роботі над проєктом брали участь РФ, Іспанія, Німеччина та Україна. Казахстан та Індія цікавилися проєктом. Інститут астрономії РАН — головна наукова організація проєкту. Головною організацією з ракетно-космічного комплексу є НВО імені Лавочкіна.

У РФ створюється основний інструмент обсерваторії — космічний телескоп Т-170М з головним дзеркалом діаметром 170 см. Телескоп буде оснащений спектрографами з високою і низькою роздільною здатністю, спектрографом з довгою щілиною, а також камерами для побудови високоякісних зображень в УФ і оптичній ділянках спектра.

За можливостями проєкт ВКО-УФ подібний американському космічному телескопу «Габбл» і навіть перевершує його в спектроскопії.

ВКО-УФ відкриє нові можливості для досліджень планет, зоряної, позагалактичної астрофізики та космології. Запуск обсерваторії планувався 2016 року, що робить її ідеальним інструментом для забезпечення подальших досліджень багатьох УФ-об'єктів з огляду GALEX після завершення місії HST.

Проєкт ВКО-УФ заснований на новій організаційній концепції, основою якої є максимально широка міжнародна кооперація і максимально відкритий доступ до спостережуваних можливостей.

27 листопада 2014 через введені проти РФ санкції в зв'язку з її агресією проти України Держдепартамент США заборонив постачати до РФ радіаційно стійкі компоненти, що використовуються в приладах для реєстрації випромінювання. Таким чином США фактично заблокували реалізацію проєкту[1].

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.