Вторинна продукція

Вторинна продукція — продукція гетеротрофних організмів (консументів), які харчуються готовими органічними речовинами. До вторинної продукції відносять продукцію організмів другого і подальших трофічних рівнів (всі тварини, гетеротрофні мікроорганізми і сапрофітні рослини). Незалежно від трофічної спеціалізації консументів визнається наступна схема утворення вторинної продукції. Продукцію рослин (первинну продукцію) в певній кількості поїдають тварини, інша частина надходить в опад або донні відкладення. З'їдена їжа засвоюється консументами, частково екскретується і надходить у детрит. За рахунок засвоєного продукту відбувається приріст біомаси тварин (формується вторинна продукція). Вторинна продукція включає речовину і енергію приросту (приросту) тварин та їх потомства за досліджуваний період, які з урахуванням речовини та енергії елімінованих особин характеризують продукцію тварин. Біомаса тварин-імігрантів у вторинну продукцію не включається.

Розрізняють:

  1. загальну вторинну продукцію — кількість органічної речовини, створену гетеротрофними організмами — консументами.
  2. чисту вторинну продукцію — загальна вторинна продукція за вирахуванням речовин, витрачених на дихання і спожитих іншими гетеротрофами.

Недостатня утилізація продуктів опада в ланцюгах розкладання має як наслідок нагромадження в системі мертвої органічної речовини, що відбувається, наприклад, при заторфовуванні боліт, заростанні мілководних водойм, створення великих запасів підстилки в тайгових лісах тощо Біомаса біоценозу з урівноваженим кругообігом речовин залишається відносно постійною, оскільки практично вся первинна продукція витрачається в ланцюгах харчування і розкладання.

Екосистеми дуже різноманітні щодо відносної швидкості створення і витрачання як чистої первинної продукції, так і чистої вторинної продукції на кожному трофічному рівні. Проте всім без винятку екосистемам властиві певні кількісні співвідношення первинної та вторинної продукції, що отримали назву правило піраміди продукції: на кожному попередньому трофічному рівні кількість біомаси, що створюється за одиницю часу, більше, ніж на наступному. Графічно це правило часто представляють у вигляді пірамід, які звужуються догори і представлені поставленими один на одного прямокутниками рівної висоти, довжина яких визначає масштаби продукції на відповідних трофічних рівнях. Піраміда продукції відображає закони витрачання енергії в харчових ланцюгах.

Див. також

Література

  • Словарь ботанических терминов / под общ. ред. И. А. Дудки. — Киев : Наукова думка, 1984. — 308 с. (рос.)
  • Биологический энциклопедический словарь / Гл. ред. М. С. Гиляров; Редкол.: А. А. Баев, Г. Г. Винберг, Г. А. Заварзин и др. — М.: Сов. энциклопедия, 1986.—831 с., ил., 29 л. ил. (рос.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.