Відкаточні посудини
Відкаточні посудини
До відкаточних посудин відносять вагонетки, спеціальні контейнери, піддони і касети, бункерні поїзди.
Загальна характеристика
Призначені для переміщення різних вантажів і перевезення людей, вони повинні бути міцними і жорсткими, оскільки під час руху на них діють великі статичні і динамічні навантаження. Крім того, необхідно, щоб ці посудини мали по можливості невеликі розміри, були достатньо стійкими, зручними при навантаженні і розвантаженні, очистці, прнчепленні і вілчепленнні.
Потреба у спеціальних візках для вантажів виникла відразу ж після появи лежневих доріг. Кількість постійно вдосконалюваних конструкцій таких візків безперервно збільшувалась. До революції на підземних підприємствах нашої країни застосовувалось більше 200 різних типорозмірів вагонеток. Завдяки гіроведечій уніфікації (1936—1939 рр.) кількість їх скоротились до 101, потім (1943-1945 рр.)— до 20, що дозволи заводам-виготівникам перейти на потокове виробництво вагонеток, поліпшити їхню якість і знизити вартість.
Вагонетки за призначенням розподіляються на вапгажні, пасажирські і спеціальні, за способом розвантажуванняна вагони-самоскиди і розвантажувані за допомогою перекидувачів, за вантажопідйомністю кузова—на вагонетки малої (до 1,25 м3), середньої (від 1,25 до 2,8 м3) і великої (понад 2,8 м3) місткості.
Окремі різновиди відкаточних посудин
Вагонетки випускають з глухим кузовом (ВГ), відкидними днищами (ВД), перекидним кузовом (ВО) і відкидними бортами (ВБ). Позначають їх, наприклад, так: ВД-3,3 (вагонетка з відкидним днищем місткістю 3,3 м3). Найбільше розповсюдження одержали відкаточні посудини типів ВГ і ВД. Посудинами ВДК (вагонетки з відкидними днищами клапанного типу) переміщують гірничу масу у виробках з малим вантажопотоком.
При проведенні гірничих виробок використовують також прохідницькі вагони з донним конвейєром ВПК. Місткість їхніх кузовів — від 5 до 11 м3. Найбільш широкого застосування знайшли вагони типів ВПК7 і ВПКЮ. Вагонетки типів ВО і ВБ використовуються тільки при будівництві і експлуатації рудних шахт.
Бункерні поїзди призначені для транспортування гірничої маси горизонтальних виробках. Завантажують і розвантажують) такі посудини за допомогою окремих установок або конвейєрів, розташованих на днищах секцій. Вугілля і м'яку породу перевозять секційними бункерними поїздами (ПС) з донним розвантаженням, коефіцієнт тари яких (відношення власної маси до маси переміщуваного матеріалу) становить 0,4. Число секцій у составі обмежується тільки тяговими параметрами локомотива. Як показав досвід, тривалість навантажувально-розвантажувальних операцій при експлуатації бункерних поїздів у 3...6 разів менша, ніж при використанні вагонеток.
Спеціальні контейнери, піддони і касети в останній час все частіше застосовуються для транспортування допоміжних вантажів (пально-мастильних і сипучих матеріалів, устаткування, залізобетонних шпал та ін.). Доставка матеріалів у котейперах і касетах заводу-виготівника до робочих місць (забоїв) дозволяє максимально механізувати навантажувально-розвантажувальні і складальні операції, що, в свою чергу, забезпечує різке зниження трудомісткості і значне поліпшення техніко-економічних показників. Використовують контейнери вантажопідйомністю 1,25; 2; 2,5; 4; 5 т. Позначають їх, наприклад, таким чином: 1 К2,5 або 2К4. Тут цифри 1 і 2, які стоять перед буквою К (контейнер), свідчать, що посудина призначена для переміщення матеріалів по рейкових шляхах з колією 600 і 900 мм відповідно, а цифри 2,5 і 4 — це вантажопідйомність в тонах. Перевозять контейнери на універсальних платформах вантажопідйомністю 2,5; 3; 4,5; 6
Експлуатація відкаточних посудин
Тип і місткість посудин для переміщення насипних матеріалів вибирають з врахуванням вантажопотоку, віддалі перевозок по горизонтальних і похилих гірничих виробках, їхньої площі перерізу, виду використовуваного транспорту та ін. Для основних вантажів при будівництві нових і реконструкцій діючих шахт призначаються головним чином вагонетки місткістю 3 м³ і більше, розвантажування яких здійснюється через дно. Для конкретних умов оптимальний тип відкаточних посудин визначається техніко-економічним розрахунком. Матеріали і устаткування при переміщенні не повинні виступати за габарити рухомого складу (за шириною і висотою), їх доставляють у забій згідно з календарним планом робіт. Людей і вантажі перевозити одночасно забороняється. Особи, які супроводжують вантажі, повинні знаходитись в пасажирських вагонетках. Технічний стан і надійність роботи відкаточних посудин багато в чому залежать від організації планово-попереджувальних оглядів та ремонтів.
Література
- Мухопад М. Д. Транспортні машини.—Харків: Вид-во “Основа” при Харк. університеті, 1993 – 192с.
- Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Донбас, 2004. — Т. 1 : А — К. — 640 с. — ISBN 966-7804-14-3.