Вірменські склади

Вірменські склади пам'ятка архітектури національного значення у місті Кам'янець-Подільському Хмельницької області (охоронний № 743). Розташовані за адресою Миколаївський провулок, 1. Пам'ятка перебуває в аварійно-небезпечному стані.

Вірменські склади

48°40′19″ пн. ш. 26°34′26″ сх. д.
Країна  Україна
Місто Кам'янець-Подільський
Область Хмельницька область
Тип warehoused
Дата заснування 16 століття
Будівництво XVI —початок XVII ст.
Стан аварійний

Вірменські склади
Вірменські склади (Україна)
Вірменські склади
Вірменські склади (Хмельницька область)
 Медіафайли у Вікісховищі

Опис

Будівлі вірменських складів входять до комплексу старого вірменського кварталу Кам'янця-Подільського та формують забудову короткого Миколаївського провулку, який починається від Вірменської вулиці і веде до церкви Святого Миколи Чудотворця. Складаються із чотирьох кам'яних будівель, три з яких зведені у XVI столітті, четверта — після 1602 року. Усі будівлі зводилися як житлові, де під склади використовувалися напівпідвальні приміщення. Мають вигляд однієї суцільної будівлі, витягнутої по червоній лінії провулку із заходу на схід. В історичній забудові вірменського кварталу ці склади межували на півночі із цвинтарем вірменської церкви святого Миколая (зруйнована)[1].

Від першої, наріжної будівлі лишилася лише південна кам'яна стіна заввишки 6 м з боку вулиці та з м — з подвір'я. У центральній частині стіни можна побачити залишки замурованої напівкруглої брами, з обидвох боків якої розташовані віконні прорізи, замуровані у вигляді контрфорсів.

Наступний, другий від рогу будинок — двоповерховий, у плані має вигляд квадрату із довжиною сторін 7,3 м, висота стін з боку вулиці — 5,2 м. Перший поверх — напівпідвальний, перекритий кам'яним коробовим склепінням із розпалубками над дверним і віконними прорізами. Вхід до будинку був облаштований з подвір'я, по кам'яних сходах довжиною 6 м. Вікна другого поверху були прикрашені ренесансними лиштвами.

Третій будинок також двоповерховий, прямокутний у плані (по фасаду — 14,5 м, углиб — 10 м), висота стін за боку вулиці становить 5 м. Перший поверх — підвальний, глибиною 3 м, аналогічно до сусіднього будинку перекритий коробовим склепінням із розпалубкою над дверним і віконними прорізами. Дверний проріз виконаний у вигляді білокам'яного порталу із напівциркульною перемичкою. Віконні прорізі розтесані та перебудовані.

Останній будинок — найновіший, зведена після 1602 року. Будівля одноповерхова, висота стін 4,5 м. Збереглися лише дві зовнішні наріжні стіни із перебудованими віконними прорізами.

Примітки

  1. Петров, 2002, с. 109.

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.