В неволі тяжко, хоча й волі…

«В неволі тяжко хоча й волі » – вірш Тараса Шевченка написаний в циклі «В Казематі» під час перебування поета під арештом в казематі.

Історія

Написаний твір був під час перебування Шевченка в казематі «Третього відділу» в Петербурзі під час слідства над учасниками Кирило-Мефодіївського братства між 17 квітням і 30 травням 1847. Митець зберігав твір в захалявній книжечці на час заслання . Вперше вийшов в друк в Кобзарі 1876 року. Четвертий рядок було змінено . Замість слів “Коло людей та коло поля…” стоїть “Хоть на чужому, та на полі…” а в останньому рядку слово любить змінено на слово хвалить.

Жанр

Твір написаний чотирма ямбами в жанрі філософської лірики .

Ідеї твору

Твір пронизаний роздумами автора про своє тяжке становище в неволі . Шевченко порівнює своє життя до та під час його перебування в казематі . Поет звинувачує себе за те що його зареаштували (“Дурний свій розум проклинаю Що дався дурням одурить, В калюжі волю утопить.”). В кінці твору митець сумує від думки що вже ніколи не зможе потрапити на рідну землю (“Холоне серце, як згадаю, Що не в Украйні поховають, Що не в Украйні буду жить, Людей і Господа любить.”)

Текст

В неволі тяжко, хоча й волі,

Сказать по-правді, не було;

Та все-таки якось жилось

Коло людей та коло поля

Тепер же злої тії долі,

Як Бога, ждати довелось.

І жду її і виглядаю,

Дурний свій розум проклинаю

Що дався дурням одурить,

В калюжі волю утопить.

Холоне серце, як згадаю,

Що не в Украйні поховають,

Що не в Украйні буду жить,

Людей і Господа любить.

Джерела
  • Авраменко О. М. та Дмитренко Г. К. Українська література. Підручник для 9 класу загальноосвітніх навчальних закладів. — м. Київ : Грамота, 2009. — 303 с. — 119 076 прим. прим.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.