ГАЗ-М20 «Побєда»
ГАЗ-М-20 «Побєда» (рос. «Победа» — «Перемога») — радянський легковий автомобіль, що серійно виготовлявся на Горьківському автомобільному заводі в 1946–1958 роках (у Польщі - до 1973 рoкy).
Перший радянський легковий автомобіль з тримальним кузовом і один з перших у світі багатосерійних автомобілів з кузовом понтонного типу — без виступаючих крил і їх рудиментів, підніжок і фар.
Серійний випуск автомобілів «Побєда» розпочався 28 червня 1946 року. Всього було випущено 235.999 машин, включаючи 14.222 кабріолетів (перший у світі понтонний кабріолет масового виробництва) і 37.492 таксі.[3]
Розробка
Передісторія
Після німецько-радянської війни ГАЗ тимчасово відновив випуск довоєнної легкової моделі — ГАЗ-11-73, що являла собою модернізований варіант застарілого ГАЗ-М1, конструкція якого в свою чергу сходила до автомобіля Ford B моделі 1934 року. Але цей автомобіль був в цілому застарілим: найбільші нарікання викликали неекономічний двигун, коробка передач без синхронізаторів, механічний привод гальм, застарілий зовнішній вигляд, посередня плавність ходу і відсутність багажника.
Початковий період
Урядове завдання на проектування нового легкового автомобіля Горьківський автозавод одержав у лютому 1943 року, відразу після перемоги під Сталінградом. Спочатку автомобіль мав мати назву "Родіна"(Батьківщина). Але після показу Сталіну автомобіль із серійним номером ГАЗ-М20 було вирішено назвати «Побєдою».
Урядове завдання на проектування нового легкового автомобіля Горьківський автозавод отримав в лютому 1943 року, проте вважається, що на той час на заводі вже був складений перспективний типаж післявоєнного модельного ряду, у тому числі — і «легковика» середнього класу.
Перші ескізи виконав художник В. Бродський в 1943 році, на них машина вже має таку ж понтонну боковину і кузов «фастбек» з похилою задньою стінкою, як і майбутня серійна «Побєда», але в іншому на неї не схожа і візуально більш архаїчна, з виконаним в стилі кінця тридцятих років оформленням країв кузова — зокрема, з вузькою решіткою радіатора напівкруглого перетину; V-подібне лобове скло доповнено невеликими скельцями з боків, як на ряді іноземних моделей; задні двері підвішені на задніх петлях, і відкриваються по ходу руху.
Кінцевий же вигляд автомобіля був вироблений в роботах художника-конструктора Веніаміна Самойлова.
Спочатку машина проектувалася під індексом ГАЗ-25 і девізом «Родина» (з російської — «Батьківщина»), — пізніше вони були замінені на звичні «двадцятку» і слово «Побєда».
Перші «Побєди», яким призначено було стати родоначальниками післявоєнного покоління автомобілів марки ГАЗ, зійшли з конвеєра горьківського автозаводу 28 червня 1946 року.
За технічними рішеннями автомобіль був першим цілком самостійним (а не скопійованим із закордонних аналогів).[джерело?]. Кузов британської Standard Vanguard 1947 року випуску зовні дуже нагадує обриси «Побєди».[джерело?]
ГАЗ-М20 був першим радянським автомобілем з тримальним кузовом і першим у світі автомобілем з кузовом «безкрилої» форми [джерело?], виконаним не для зовнішнього ефекту, а для прискорення й здешевлення виготовлення кузовних штампів і кращих аеродинамічних показників.
Форму кузова «Побєди» запропонував молодий дизайнер В. Самойлов. Продумана форма кузова, закінченість ліній і велика кількість хромованих деталей надавали машині елегантного і респектабельного вигляду.
У салоні «Побєди» вільно розміщувалися 5 чоловік, в автомобілі вперше були встановлені електричні покажчики поворотів, стоп-сигнали і звуковий сигнал високого і низького тонів. З того часу двотональний сигнал став фірмовою особливістю автомобілів марки «ГАЗ». Машина також мала незалежну підвіску передніх коліс (уперше на автомобілях «ГАЗ»), гідравлічний привод гальм, 3-ступінчату коробку передач із синхронізаторами і V-подібне лобове скло, що стало відмінною рисою цієї моделі.
При спорядженій масі 1,46 т найбільша швидкість «Побєди» становила 105 км/год, розгін з місця до 100 км/год займав 46 секунд, а витрата палива — 11 л на 100 км. Для забезпечення економічності був обраний чотирициліндровий двигун робочим об'ємом 2,1 літри замість шестицілиндрового, що передбачалося у початковому варіанті.
Покращилася посадка, з'явився обігрівач, так що водії могли знехтувати інструкцією, відповідно до якої, зобов'язані були возити із собою мішечок із сіллю для протирання замерзлого скла. У задній частині кузова розташовувався об'ємний багажник, у якому містилося запасне колесо. «Побєду» відразу ж помітили за кордоном й оцінили конструкторські та технічні переваги машини. Саме з ГАЗ-М20 починається експорт автомобілів «ГАЗ».
«Побєда» неодноразово модернізувалася. Поряд з базовою моделлю з кузовом «седан» випускалися модифікації з кузовом «кабріолет», а також таксі і «швидка допомога». Під час освоєння цілинних земель був створений комфортабельний позашляховик ГАЗ-М-72, що не мав на той час аналогів у світовому автомобілебудуванні.
Найсильнішою стороною «Побєди» була здатність працювати на будь-яких дорогах, що зафіксовано навіть в енциклопедії з історії світового автомобілебудування Джорджано.
У музеї історії Горьківського автозаводу розповіли, що за 12 років виробництва з конвеєра підприємства зійшли 235 999 автомобілів «Побєда».
Польська ж варіація цього автомобіля за назвою «Варшава-223» вироблялася аж до 1973 року і перевершила за чисельністю випуску свій оригінал — їх було випущено 253 тисячі.
В ігровій і сувенірній індустрії
В СРСР масштабна модель М-20 в масштабі 1:43 промислово не вироблялась. В одиничних екземплярах її виготовляли любителі.
В 2010 році моделі М-20В «Побєда» бежевого і ГАЗ-М20 «Побєда» кабріолет сірого кольорів в масштабі 1/43 вийшли в рамках проекту «Автолегенди СРСР» від видавництва «ДеАгостіні».
В 2010 році модель М-20 «Побєда» в масштабі 1/43 випущена в серії «Наш Автопром» ТОВ «Феран».
В 2011 році модель М-20А «Побєда» (таксі) в масштабі 1/43 вийшла в рамках проекту «Автомобіль на службі» від видавництва «ДеАгостіні». В 2013 році фірма «ДеАгостіні» почала випускати збірну модель автомобіля масштабом 1/8 в колекції М-20 «Побєда». Також в 2014 році в рамках «освіженої» версії модельної серії «Автолегенди СРСР. Найкраще» вийшла модель ГАЗ-М20В «Побєда» синьо-білого кольору. Крім того, модель М-20 «Побєда» в масштабі 1:43 випускається дрібносерійною модельною майстернею «Херсон Моделс».
Див. також
Джерела
- НИИАТ Краткий автомобильный справочник. — Москва : "Транспорт", 1967. — С. 60.
- ГОСТ 8.417-2002
- История автомобиля Победа (рос.)