Гандамакська угода
Гандамакська угода — підписана у травні 1879 року у селищі Гандамак (поблизу Джелалабада) угода між Великою Британією та Афганістаном, якою завершилась перша фаза другої англо-афганської війни
Історія
На початку другої англо-афганської війни британська армія зайняла значну частину афганської території й окупувала Кабул. Після провалу спроб організувати спротив англійцям емір Афганістану Шир-Алі втік на північ країни, де й помер 21 лютого 1879 року. Новим еміром став його син Мухаммед Якуб-хан, який після перемовин з британським дипломатом Каван'ярі, погодився прибути до зимового табору британської армії у селі Гандамак під Джелалабадом для підписання мирної угоди.
Якуб-хан і Каван'ярі підписали угоду в Гандамаку 26 травня 1879 року. Віце-король Індії лорд Едвард Роберт Літтон ратифікував угоду 30 травня 1879 року.
Умови
За умовами угоди Афганістан перетворювався на залежне від Великої Британії володіння. Діяльність еміра ставилась під контроль постійного британського представника в Кабулі; до Кабула мала бути проведена телеграфна лінія з Індії. Афганістан втратив низку територій, включаючи Хайберський прохід. Британські піддані здобували право вільного пересування країною та вільної торгівлі в Афганістані. Афганський емір зобов'язався сприяти англо-індійським купцям й не чинити перешкод їхній транзитній торгівлі з Середньою Азією. Усім, хто співробітничав з британцями під час війни, мала бути оголошена амністія. Самому еміру призначалась від британської влади щорічна субсидія у 600 тисяч рупій.
Наслідки
Умови угоди спричинили в Афганістані вибух обурення, країна повстала, повстанці узяли Кабул і вирізали британську місію на чолі з Каван'ярі. Якуб-хан віддав перевагу зреченню престолу та виїзду до Британської Індії. Відновилась англо-афганська війна.
Однак у підсумку Афганістан програв війну. В результаті остаточної мирної угоди, підписаної Абдур Рахманом, в цілому було прийнято умови Гандамакської угоди; пішовши на по́ступки, британська сторона погодилась на те, що резидент в Кабулі і його штат будуть призначатись із числа індійських мусульман.
Гандамакська втратила чинність після третьої англо-афганської війни, коли у підписаній в Равалпінді мирній угоді Велика Британія була змушена визнати Афганістан незалежною державою.
Джерела
- «История Востока» (в 6 т.). Т.IV «Восток в новое время (конец XVIII — начало XX вв.)», книга 2 — Москва: видавнича фірма «Восточная литература» РАН, 2005. ISBN 5-02-018387-3