Гедеон Одорський

Гедеон Одорський (йм., 1660-і рр., Вітебське воєводство — після 1715, Архангельськ (?) — церковний та просвітницький діяч, в 1701—1704 роках ректор Києво-Могилянської академії.

Походив зі старовинного шляхетського білоруського роду. Народився у сім'ї власника вотчин у ВІтебському воєводстві.

З 1674 року навчався у Львіському єзуїтському колегімі, згодом у моравському місті Ольмюц (тепер Оломоуц, Чехія).

По завершенню навчання прийняв чернечий постриг. Був призначений архімандритом Онуфріївського Михайлівського монастиря (Білорусь).

У 1690 р. отримав привілей від польського короля Яна III Собеського обійняти православну єпископську кафедру з правом одержання титулу єпископа Білоруського і Мстиславського та архімандрита Новгород-Сіверського і Чернігівського. Того ж року потрапив до Києва, прийняв православ'я, став ченцем Києво-Печерської Лаври.

У 1693-97 рр. мешкав у Москві у складі посольства київського духовенства.

1701 року за пропозицією Івана Мазепи був призначений ректором Києво-Могилянської академії. Це був один із небагатьох випадків у історії Академії, коли керівником була обрана людина, що ніколи не навчалася і не працювала у закладі доти.

Саме за Одорського впродовж 1703-04 рр. було закладено мурований корпус Академії, що зберігся дотепер і відомий як Староакадемічний корпус. Також Академії було надано багато нових маєтностей.

1704 року призначений настоятелем Крупицько-Батуринського монастиря.

1711 року Одорського як прихильника Івана Мазепи було заарештовано та вислано до Соловецького монастиря. Перебуваючи на Соловках, заснував 1713 року Архангельську греко-слов'янську школу, а пізніше семінарію і з 1715 року став її ректором.

Виступав як проповідник, створював панегірики церковним діячам, написав "Катехізис" для учнів греко-слов'янської семінарії.

Джерела

  • Хижняк З.І., Маньківський В.К. Історія Києво-Могилянської академії. К., видавничий дім "КМ Академія", 2003.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.