Гельсінська декларація
Гельсінська декларація (англ. Declaration of Helsinki), розроблена Всесвітньою медичною асоціацією, являє собою набір етичних принципів для медичного співтовариства, стосуються експериментів на людях. Перша її редакція була прийнята в червні 1964 року в Гельсінки, Фінляндія, після чого зазнала вісім переглядів, останній в 2000 році. Декларація розширює принципи, вперше сформульовані в Нюрнберзькому кодексі і застосовує ці ідеї безпосередньо до клінічної дослідної роботи.
- Про політичні декларації див. Гельсінські угоди
Як і Нюрнберзький кодекс, Гельсінська декларація робить центральним документом етичної дослідницької діяльності інформовану згоду, однак допускає згоду представника суб'єкта дослідження, якщо він є недієздатною особою, зокрема неповнолітнім або людиною з фізичною або психічною неповноцінністю, через яку він не здатний дати інформовану згоду самостійно.
Перегляди декларації
Остання суттєва поправка тексту декларації внесена в 2000 році і стосувалася суперечливої ситуації, що склалася навколо плацебо-контрольованих досліджень і вивчення засобів для лікування ВІЛ та СНІД. Після чого було додано ще дві примітки до окремих пунктів декларації, доданих в 2002 та 2004 році.
Див. також
- Женевська декларація
- Нюрнберзький кодекс