Геєнна (Долина Гінном)

Геє́нна (грец. Γέεννα, Géenna від івр. גי(א) הינום‎, Gehinnom; інколи גיא בן הינום, gei ben-Hinnom, «долина Гінном»)[1] — символ Судного дня в юдаїзмі та християнстві, в ісламі є рівнозначним терміну «пекло». Згідно з християнським ученням прийде на зміну пеклу в кінці віків.

Географічна та історична довідка

Долина Гінном, або Геєнна. 2005 рік
Долина Гінном, або Геєнна. Фото 1900 року.

Глибока, вузька Долина Гінном була розташована на південно-західному боці стародавнього Єрусалима. Згодом, завдяки грекам, стала відомою як Геєнна. Отримала горезвісну репутацію через ідолопоклонство і служіння чужим богам, зокрема, і через жертовне спалювання немовлят богам Молоху та Ваалу, як також через людські жертвоприношення богу Ваалу. Згодом, аби запобігти таким діям, вірний Богові юдейський цар Йосія знищив місця ідолопоклонства, зокрема, так звані пагірки Тофета.[2][3] У першому столітті Геєнна використовувалась для спалювання покидьків з Єрусалима. Туди теж кидали тіла страчених злочинців, котрих вважали негідними поховання.[4]

Згадування у Біблії

У Новому Заповіті про Геєнну згадано 12 разів.[5] П'ять разів вона прямо пов'язується з вогнем. Перекладачі передають грецький вираз géennan toû pirós як «пекельний вогонь»,[6] «вогняне пекло»,[7] «геєнна огненна».[8]

Деякі біблійні коментатори пов'язують вогняну характеристику Геєнни, що в ній приносили людські жертвоприношення, із часом царювання Йосії, і стверджують, що Ісус Христос використав її як символ вічних мук.

  • «І побудували ті жертовні пагірки Тофета, що в долині Бен-Гіннома, щоб палити синів своїх та дочок своїх на вогні, чого Я не наказував, і що на серце Мені не приходило» (Єр. 7:31)
  • «І побудували жертовні пагірки Ваалові, що в долині Бен-Гіннома, щоб через огонь переводити синів своїх та своїх дочок Молохові, чого їм не наказував Я, й що не входило в серце Мені, щоб чинити ту гидоту» (Єр. 32:35)
  • «Де їхній черв'як не вмирає і не гасне вогонь» (Мк. 9:48)
  • «І вийдуть вони та й побачать ті трупи людей, що відпали від Мене, бо їхня черва не помре й не погасне огонь їхній, і стануть вони огидою для кожного тіла» (Іс. 66:24).

Примітки

  1. Metzger & Coogan, 1993 рік, Oxford Companion to the Bible’’, стор. 243.
  2. http://www.encyclopedia.com/doc/1E1-hinnom.html
  3. Insight in the Scriptures, том I, стор. 905
  4. Обговорення на основі Писань, Wachtturm-Gesellschaft, Selters/Taunus, стор. 256
  5. Матвія 5:22, 29, 30; 10:28; 18:9; 23:15, 33; Марка 9:43, 45, 47; Луки 12:5; Якова 3:6
  6. Переклади Куліша та Деркача
  7. Переклад Хоменка
  8. Переклад Огієнка

Посилання

Долина Гіннома у www.bibelwissenschaft.de (нім.)

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.