Гипій Більший (Платон)

В діалозі описано зустріч Сократа зі знаменитим софістом Гіппієм і дається характеристика цього останнього як людини вельми самовпевненої, хвалькуватої, пихатої, яка надто стежить за своїм зовнішнім виглядом. Гіппій описується балакучим, який перемагає неосвічених людей всезнайством, апломбом і блискучими промовами.

Гіппій говорить про прекрасні заняття. Це стає приводом для запитань Сократа. Він запитує що є прекрасним? Гіппій наводить прості аргументи, що прекрасне – прекрасна дівчина. Сократ запитує, а що робить дівчину прекрасною? Сократ просить Гіппія розказати ідею прекрасного, завдяки якій все стає прекрасним. Гіппій наводить приклад золота, що золото все робить прекрасним. Сократ легко розбиває цей аргумент.

Далі Гіппій наводить схожу аргументацію, що прекрасне є вмінням гарно говорити й мати багато грошей. Сократ легко розбиває його аргументи й Гіппій в кінці вирішує, що це марні розмови і йде. Сократ просить щоб Гіппій описав ідею прекрасного. Він запитує: чи завдяки мудрості мудрі мудреці? У цьому питанні він хоче визначити де ідея, а де її властивості.

В даному діалозі можна чітко побачити розділ фізичного світу та інтелігібельного. На думку Платона ідея речі сама не є річчю. Ідея прекрасного не є матеріальною. А саме перебування ейдосів лежить поза межами фізичного світу. Ми можемо споглядати ідеї, парадигми (взірець з грецької) тільки інтелігібельно, умоглядно. На думку філософа, на наш матеріальний світ діють не матеріальні ідеї. Це одна з головних ідей Платона, яка в пізніх діалогах описується більш детально.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.