Голгофа

Голго́фа, Голго́та (грец. Γολγοθᾶ від арамейського Gûlgaltâ череп), або Кальварія  — пагорб, на якому було розіп'ято Ісуса Христа. За описами, це місце знаходиться поблизу Єрусалима, проте його точне розташування невідоме.

Місце, яке традиційно вважається місцем страти Христа із Храмом Гробу Господнього

Голгота згадана у всіх чотирьох канонічних Євангеліях:

Євангелія від Матвія 27:33-34
І, прибувши на місце, що зветься Голгота, цебто сказати Череповище, дали Йому пити вина…
Євангелія від Марка 15:22
І Його привели на місце Голготу, що значить Череповище.
Євангелія від Луки 23:33
А коли прибули на те місце, що звуть Череповище, розп'яли тут Його…
Євангелія від Івана 19:17
І, нісши Свого хреста, Він вийшов на місце, Череповищем зване, по-гебрейському Голгота.

Євангелія від Луки не дає місцевої, тобто арамейської, назви Голготи. Євангелія від Івана дещо збиває з пантелику, вказуючи, що слово «Голгофа» означає «череповище» по-гебрейському. Це потрібно трактувати, як «мовою євреїв», якою на той час була арамейська.

Інше місце, яке теж вважають Голготою, Східний Єрусалим біля Садової Могили.

В Новому Заповіті вказано, що Голгота знаходилася неподалік від Єрусалиму (Івана 19:20) за стінами міста (Євреям 13:12). Згідно з єврейськими звичаями, страчених ховали неподалік від місця страти, тому пагорб, що знаходиться біля Гробу Господнього з великою імовірністю можна вважати місцем розп'яття Христа.

Римський імператор Костянтин Великий збудував в 326 — 335 роках Храм Гробу Господнього на місці, яке на той час вважалося місцем поховання Ісуса, неподалік Голготи. Відповідно до християнської легенди, Гріб Господній та Справжній Хрест були віднайдені імператрицею Єленою, матір'ю Костянтина, 325 року. Храм розташований в межах Старих стін міста Єрусалима, проте Святе Поховання, можливо, в ті часи знаходилося зовні. Всередині храму знаходяться рештки скелі приблизно 5 м заввишки, які вважаються залишками Голготи. Цю церкву визнають місцем поховання Ісуса більшість істориків, а невеличку скелю всередині — залишками Голготи, що вказують її колишнє розташування.

Провівши деякий час у Палестині в 1882-83 роках, Чарз Джордж Гордон висловив припущення про інше місцезнаходження Голготи. Садова Могила, розташована на північ від Гробу Господнього за сучасними Дамаскськими воротами, має поховання точно датовані Візантійським періодом. У Саду є скеля з двома великими заглибленнями, схожими на очі черепа (за давньою християнською легендою череп Адама поховано саме на Голготі).

Див. також

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.