Голгофа (Шіле)

«Голгофа» (нім. Golgota) — біблійна композиція австрійського художника Егона Шіле (1890—1918).

«Голгофа»

Автор Еґон Шіле
Час створення 1907
Матеріал олія на полотні

В творчому доробку художника переважали портрети та зображення людей в побутових ситуаціях, гострих за силуетами, тривожних за настроями . Рідше він звертався до натюрмортів чи зображень інтер'єрів, котрі зберігали психологічну напругу і гостру виразність зображень людей.

Зовсім мало він звертався до біблійних сюжетів, один з яких картина « Голгофа » або «Розп'яття». Пошуки нової виразності в картинах різних митців розпочались давно. Особливо різноманітні зразки дало 19 століття — від суто реалістичних, майже документальних у росіян («Христос в пустелі » Івана Крамського, біблійних картин Василя Полєнова ), могутніх і містичних водночас (біблійні ескізи-акварелі Олександра Іванова) до рідкісно експресивних у Миколи Ґе чи Вінсента ван Гога («Янгол», «П'єта»). Ще більше холоднуватих, нудно-чемних композицій на біблійні сюжети залишила армія представників академізму.

Шляхом пошуків нової виразності пішов і Еґон Шіле. В картині «Голгофа» теж є три хрести і гора. Тільки художник подає її як високий пагорб, рясно вкритий травою. В даличині видно споруди якогось міста, яке в уяві глядача повинно асоціюватись з Єрусалимом. Зовсім дивним вилядає море під самий обрій, але ж відомо, що в Єрусалимі моря нема. Спаситель серед трьох розп'ятих виділений світлим німбом. Чудернацька, неприємна колористична гама нагадує картини симолістів, а техніка досить далека від розкутої, еспресивної манери накладання фарб, як то в більшості творів художника.

Джерела

  • Дмитренко А.В. и др. «50 биографий мастеров русского искусства», Ленинград, «Аврора», 1971
  • Comini A. Egon Schiele’s portraits. Berkeley: University of California Press, 1974.
  • Sabarsky S. Egon Schiele. New York: Rizzoli, 1985
  • Nebehay C.M. Egon Schiele sketchbooks. New York: Rizzoli, 1989
  • Kallir J. Egon Schiele, the complete works. New York: H.N. Abrams, 1990

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.