Гольчевська вежа

Замкова вежа у Гольчеві (пол. Wieża Zamkowa w Golczewie) — частина давнього замку каменських єпископів, розташована на перешийку між озерами Щучим та Оконім, у західній частині міста Гольчево Західнопоморського воєводства у Польщі.

Замкова вежа у Гольчеві
Гольчевська вежа

53°49′15″ пн. ш. 14°58′17″ сх. д.
Тип вежа
Статус спадщини культурна спадщина Польщіd
Країна  Польща
Розташування м. Гольчево, Західнопоморське воєводство
Ідентифікатори й посилання
Гольчевська вежа (Польща)

 Гольчевська вежа у Вікісховищі

Історія

Наприкінці XIII — на початку XIV століть Гольчево належало лицарям Екгарду і Вульфекіну Смеллінгам, а також Ведельштедту. Укладена ними, у 1304 році, угода з каменським єпископом Генріхом Вахгнольцем Генріхом, дала старт розбудові фортеці, що перейшла у володіння церкви. Замок тимчасово використовувався капітулою. Тоді ним володіла родина Флемінгів, яка у 1406 році продала його претендентові на Каменське єпископство, князю Богуславу VIII. У 1436 році фортеця знову опинилася у власності капітули, яка володіла нею, з короткою перервою, аж до 1534 року. З того часу Гольчево стало князівською власністю. Після 1684 року замок було покинуто і він поступово занепадав. Збережену замкову вежу було відновлено, разом із реконструкцією її верхівки, у 1895 та 1929 роках. Після Другої світової війни на території замку проводилися археологічні розкопки.

Архітектура

Замок було споруджено на насипі висотою 3 м. Спершу він складався з валів та мурованого будинку. У 1406—1418 роках територію замку було розширено, що надало комплексу вигляд чотирикутника розмірами 40 × 40 м. Тоді було розібрано старіші будівлі. Новий замок розмірами 12 × 25 м розташовувався біля південного оборонного муру. Південно-східний кут займала відокремлена циліндрична вежа заввишки близько 24 метрів. Її цоколь на плані, подібному до квадрата (8,5 × 9 м), був побудований у нижній частині з ератичних валунів, а вище з — цегли. У підземеллі знаходилася в'язниця. Вхід до вежі був розміщений на висоті близько 6 метрів над рівнем подвір’я. На подвір'ї також знаходилися господарські споруди, ймовірно, більш пізнього періоду, у тому числі пивоварня зі сходу, пекарня та надбрамний будинок із півночі.

Література

  • Tadeusz Białecki, Herby miast Pomorza Zachodniego, Polskie Pismo i Książka, Szczecin 1991.
  • Jerzy Kosacki, Bogdan Kucharski, Pomorze Zachodnie i Środkowe. Przewodnik, Sport i Turystyka, Warszawa 2001.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.