Гранд Каньйон Скайвок

Гранд Каньйон Скайвок (англ. Grand Canyon Skywalk) оглядовий майданчик, розташований в західній частині Великого каньйону, в штаті Аризона, США. Конструктивно є консольним мостом U-подібної форми зі скляною підлогою.



Гранд Каньйон Скайвок
Grand Canyon Skywalk
Гранд Каньйон Скайвок
Grand Canyon Skywalk
36°00′43″ пн. ш. 113°48′39″ зх. д.
Офіційна назва Grand Canyon Skywalk
Країна  США
Розташування Великий каньйон, Аризона, США
Галузь застосування пішохідний
Тип конструкції консольний міст
Матеріал сталь, скло
Загальна довжина 21 м
Ширина 3.1 м
Відкрито 28 березня 2007
Вебсайт grandcanyonwest.com/explore/west-rim/skywalk-eagle-point/
Ідентифікатори і посилання
Structurae 20025328
GeoNames 7536098

Гранд Каньйон Скайвок
Grand Canyon Skywalk
Гранд Каньйон Скайвок
Grand Canyon Skywalk (США)
 Гранд Каньйон Скайвок
Grand Canyon Skywalk
у Вікісховищі

Скайвок побудовано над бічним відгалуженням Великого каньйону. Річка Колорадо, що тече в головній ущелині на 1100 метрів нижче оглядового майданчика, знаходиться в полі зору на відстані близько двох кілометрів. Відстань по вертикалі від скляної підлоги Скайвок безпосередньо до скель бічного каньйону під нею становить 219 метрів.[1]

Об'єкт створено на території резервації індіанського племені валапаї за проєктом лас-вегаського архітектора Марка Росса Джонсона з компанії MRJ Architects на замовлення компанії Grand Canyon Skywalk Development. Його відкриття відбулося 28 березня 2007 року.

Проєктування та будівництво

Ідея створення платформи над прірвою Великого каньйону належить підприємцю-девелоперу Девіду Цзиню, що певний час співпрацював з племенем валапаї в галузі туризму. За попередньою угодою, плем'я валапаї надавало компанії Цзиня Grand Canyon Skywalk Development ексклюзивні права на керування атракціоном та половину прибутку від експлуатації.[2]

Вигляд Skywalk з повітря

Проєкт у 2005—2007 роках створено архітектором Марком Россом Джонсоном (MRJ Architects, Лас-Вегас) і Lochsa Engineering (Лас-Вегас). Канадська компанія RWDI здійснила вимірювання та розрахунки можливих вібрацій.[3]

Загальна ширина конструкції Скайвок становить 20 м, а довжина — 21 м. Ширина доріжки між двометровими скляними бар'єрами огорожі становить 3 м. Зовнішні та внутрішні балки мостової конструкції з перетином 810 мм × 1800 мм, підтримуються вісьмома стійками 810 мм × 810 мм, по чотири з кожного боку. Вісім стійок закріплені парами на чотирьох великих бетонних опорах, які, у свою чергу, прикріплені до скелі сталевими анкерами глибиною 14 м.[1] Конструкційні сталеві елементи виготовлені Mark Steel (Юта).

Скляна підлога товщиною 7 см виготовлена ​​з п'ятишарового скла особливої прозорості. Конструкція здатна витримати навантаження 488 кг/м², 8-бальний землетрус та вітер 160 км/год і обладнана демпферними пристроями для зниження впливу вібрацій.[1] 46 скляних панелей підлоги створені в Німеччині компанією Saint Gobain, що спеціалізується на виробництві архітектурного конструкційного скла для унікальних будівельних об'єктів у всьому світі.[4]

Загальна вага споруди близько 490 тонн, в тому числі 37 тонн скла та 453 тонни сталі. Хоча можливе розрахункове навантаження у 32 000 тонн, з метою безпеки на оглядовому майданчику одночасно перебувають лише 120 осіб.[5]

Екологічні питання

Відкриття Скайвок збільшило відвідування західної частини Великого каньйону з 300 до декількох тисяч осіб на день. Загальна чисельність відвідувачів з 2007 по 2018 рік становила 5 мільйонів осіб і швидко зростає, починаючи з 2015 року захід Каньйону відвідує мільйон осіб на рік.[5] Це створює значне навантаження на довкілля.

Політика з охорони довкілля, яку запроваджує керівництво національного парку Гранд-Каньйон виключає можливість будівництво такої споруди в головній частині Великого каньйону. Ця територія, згідно з рішенням ЮНЕСКО, є об'єктом Світової спадщини.[6]

З огляду на це Скайвок побудовано за межами національного парку, на території індіанської резервації. Племінні чиновники мають великі плани щодо розвитку туристичного об'єкта навколо Скайвок і сподіваються створити готелі, ресторани, поле для гольфу та казино.[5] На їхню думку залучення туристів є найкращим способом розв'язання соціальних проблем резервації, 2000 мешканців якої борються з 50 % безробіттям, поширеним алкоголізмом та бідністю. Натомість захисники навколишнього середовища Аризони висловлюють стурбованість з приводу спотворення національного надбання, яким є природа Великого каньйону.[7][8]

Проблеми керування

Туризм є життєво важливим джерелом робочих місць і доходів племені валапаї. На думку керівництва племені, Девід Цзінь не виконав у повному обсязі взятих на себе зобов'язань з розвитку інфраструктури Скайвок і тому контроль над об'єктом перейшов до Ради племені валапаї.[2] Очолювана Девідом Цзинєм Grand Canyon Skywalk Development подала 2011 року судовий позов з приводу спроби Ради племен відібрати ексклюзивні права керування атракціоном. За словами позивача, компанія витратила понад 25 мільйонів доларів на розробку, проєктування, будівництво і відкриття оглядового майданчика, комерційну вартість якого він оцінив у 100 мільйонів доларів.[9] 2013 року Федеральний суд вирішив справу на користь Девіда Цзиня, зобов'язавши Раду племені сплатити на його користь 28,5 мільйонів доларів.[10]

Скайвок (ліворуч) і панорама каньйону

Примітки

  1. Sakowski, Eric. Grand Canyon Skywalk. HighestBridges.com (англ.). Архів оригіналу за 10 березня 2016.
  2. Wagner, Dennis (19 лютого 2013). Grand Canyon Skywalk judgment could devastate tribe. USA Today (англ.). Архів оригіналу за 11 червня 2019.
  3. Projects: Grand Canyon Skywalk. Lochsa Engineering (англ.). 2008. Архів оригіналу за 8 жовтня 2016.
  4. High-Tech Glass From Saint-Gobain Makes Grand Canyon View Possible. GlobalGiants.com (англ.). 1 березня 2007. Архів оригіналу за 1 грудня 2008.
  5. Moore, Randy; Witt, Kara Felicia (2018). The Grand Canyon: An Encyclopedia of Geography, History, and Culture (англ.). ABC-CLIO. с. 186. ISBN 978-1-6106-9840-5.
  6. UNESCO • World Heritage Centre • Grand Canyon National Park
  7. Fries, Steve (10 квітня 2007). At Grand Canyon skywalk, controversial twist on eco-tourism. The Christian Science Monitor (англ.). Архів оригіналу за 21 червня 2007.
  8. Cart, Julie (11 лютого 2007). Tribe's canyon Skywalk opens one deep divide. Los Angeles Times (англ.). Архів оригіналу за 4 червня 2016.
  9. Green, Steve (1 квітня 2011). Las Vegas developer of Grand Canyon Skywalk sues tribal council. Las Vegas Sun (англ.). Архів оригіналу за 6 квітня 2011.
  10. Fonseca, Felicia (13 лютого 2013). Courts Upholds $28 Million Award in Grand Canyon Skywalk Case. Insurance Journal (англ.). Архів оригіналу за 18 лютого 2013.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.