Грего (вітер)

Гре́го (гре́гала, гре́гос, гре́кос, грега́ль) (ісп. gregal; фр. gre-cale; лат. greaecus — той, що дме з Греції) — континентальний місцевий вітер, північно-східного напрямку, протилежний майстро.

Термін «грего»

Термін «грего» зазвичай вживається вузькими колами людей. Найчастіше вживається жителями прибережних територій, моряками, рибалками тощо, а також метеорологами та науковцями.

Є деяка різниця у назвах північно-східного вітру на територіях різних країн: на Мальті грего називають балканським вітром, у східному Середземномор'ї та Чорноморському басейні — грего, грегор, у Марселі — бриз.

Характеристика вітру

Виникає при появі сухого континентального повітря, взимку холодного, літом теплого. У весняний та осінній період приносить погоду з морозами, вологим снігом та дощем. Вітер сухий, сильний, холодний.

У літературі

У художній літературі термін застосовують для точнішої передачі побуту, професійних сцен та дослідницьких елементів, особливостей життя на території, розташованій поблизу водних об'єктів, таких як море, океан.

В українській літературі, наприклад, у новелі «Подвійне коло» з роману Юрія Яновського «Вершники»:

  ...хмара на південному заході катастрофічно росла, майстро поволі переліг на грего...
  ...грего сіяв дощем...

Джерела та література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.