Гу Хун-чжун

Гу Хун-чжун (*910 — †986) — провідний живописець часів династії Південна Тан епохи П'яти династій, майстер жанру жень-у (人物 — «живопис й зображення фігур»).

Гу Хун-чжун
«Нічний бенкет у Хань Сіцзая»
Ім'я при народженні 顧閎中
Народився 910(0910)
Помер 986(0986)
Лоян
Країна Царство Південна Тан
Національність китаєць
Діяльність художник
Magnum opus The Night Revels of Han Xizaid
Посада придворний художник
Конфесія конфуціанство

Життєпис

Про життя та діяльність Гу Хун-чжун вкрай замало відомостей. Відомо тільки, що він працював у 943–961 роках при дворі царства Південне Тан епохи П'яти династій і користувався особливою прихильністю володаря цього царства — Лі Юя (937–978).

Творчість

Є відомості лише про єдиний твір Гу Хунчжуна — «Нічний бенкет у Хань Сіцзая», що має майже детективну історію створення. Розповідають, що володар Лі Юй, до якого дійшли чутки про надзвичайно розгульний й розпусний способі життя сановника Хань Сійзая, що влаштовував у своєму будинку нічні бенкети-оргії, наказав Гу Хунчжуну таємно пробратися туди і замалювати побачене.

Цей горизонтальний сувій, змонтований з п'яти окремих фрагментів, що зображують Хань Сіцзая в різних ситуаціях, в композиційному відношенні є ремінісценцію побудови древніх стінописів і творів станкового живопису, створених на початковому етапі її формування.

Незважаючи на навмисну композиційну замкнутість кожного фрагмента, усі п'ять сцен утворюють єдине оповідання, пронизане розкутістю сприйняття, м'яким гумором і почуттям захопленості художника витівками цієї веселої, безтурботної компанії. Точність і жвавість у зображенні персонажів вдало узгоджуються з вмілим компонуванням групових сцен, цікавих безліччю тонко помічених та забавних подробиць, що спокушають уяву глядача ілюзією «випадкового підглядання».

Джерела

  • Kurz, Johannes L. (2011). «Han Xizai (902–970): An Eccentric Life in Exciting Times», in Peter Lorge (ed.), The Five Dynasties and Ten Kingdoms. Hong Kong: Chinese University Press.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.