Гідропіскоструминна перфорація

Гідропіскоструминна перфорація (рос.гидропескоструйная перфорация; англ. hydrosand-blast perforation of borehole; нім. Wassersandstrahlperforierung f der Bohrlöcher n pl) — у нафтовидобуванні — створення каналів у експлуатаційній колоні, цементному камені і масиві гірських порід абразивною пульпою, яку подають у свердловину під тиском.

Створюється гідрогазодинамічний зв'язок свердловини із продуктивним пластом, підвищується продуктивність (приймальність) свердловин унаслідок наявності каналів у привибійній зоні, а також ініціюються тріщини при гідравлічному розриві пласта.

Зону ущільнених гірських порід можна подолати, створюючи піскоструминним апаратом канали, глибина яких сягає 50 см при діаметрі 20 — 50 мм. Піскоструминні агрегати дозволяють створювати як точкові (глибиною 150—200 мм), так і щілинні канали (глибиною до 500 мм) та надрізати пласт по вертикалі, забезпечуючи розвантаження порід від дії дотичних напружень у свердловинах з відкритим вибоєм і перекритим обсадними трубами.

Перфорація здійснюється гідропіскоструминним перфоратором, який спускається у свердловину на трубах НКТ. Перфоратор зі змінними насадками з діаметром отворів 3, 4, 5 і 6 мм створює спрямований високонапірний струмінь піщано-рідинної суміші, яка при точковому впливі прорізає обсадні труби та породу протягом 15 –20 хв. Наземне обладнання складається з пристрою для приготування суміші й насосів, що нагнітають її в свердловину під високим тиском. Як робочу рідину, залежно від призначення робіт, застосовують дегазовану нафту, розчини соляної кислоти і ПАР, воду тощо, як абразив — пісок з діаметром частинок від 0,2 до 2 мм. Для успішної роботи агрегату перепад тиску в насадках з діаметром отворів 6 мм повинен бути не меншим ніж 10 — 12 МПа, а в твердих породах — 25 — 30 МПа.

Для збільшення глибини утворюваного каналу застосовують гідропіскоструминні перфоратори спеціальних конструкцій — шлангові й зондові гідромоніторні.


Література

  • Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. Д. : Донбас, 2004. — Т. 1 : А  К. — 640 с. — ISBN 966-7804-14-3.
  • Білецький В. С. Основи нафтогазової справи / В. С. Білецький, В. М. Орловський, В. І. Дмитренко, А. М. Похилко. — Полтава: ПолтНТУ, Київ: ФОП Халіков Р. Х., 2017. — 312 с.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.