Гільйош
Гільйо́ш (від фр. guilloché — візерунок з хвилястих ліній) — орнамент у вигляді густої мережі хвилястих фігурних ліній, що переплітаються між собою. Активно використовувався для ліпних прикрас у класичній архітектурі. Гільйош зустрічаються у романській архітектурі, архітектурі ренесансу та неокласицизму. В наш час гільйош широко застосовують в дизайні грошових купюр та цінних паперів для захисту від підробок.
Використання
У поліграфії техніку гільйош (нарівні з тангірною сіткою) використовують для захисту цінних паперів від підробок. У наші дні для побудови гільйошу використовують комп'ютери, а раніше використовували спеціальні гільйошні машини. Найпростішу гільйошну машину продавали в СРСР як дитячу іграшку «Спірограф».
Гільйош-елементами можуть бути захисні мережива, розети[1], бордюри, віньєтки і куточки. Гільйош може бути як симетричним, так і асиметричним за своїм дизайном. Згідно існуючих нормативів, гільйошні елементи повинні займати не менше 70% площі цінних паперів. Причому з цієї площі більша частина повинна містити багатобарвні гільйошні композиції.
Гільйошну композицію неможливо відтворити на цифровому розмножувальному апараті, оскільки дуже маленька товщина (40-70 мкм) і постійно мінлива кривизна кожної лінії створюють непереборні перешкоди перед друкуючим блоком з недостатньою на сьогоднішній день роздільною здатністю. Повторити гільйошну композицію, отриману методом ірисового друку, коли до всіх труднощів додається ще плавний і довільно мінливий колір кожної лінії, що не відтворюється іншими способами (офсет, трафарет, високий або глибокий друк). Підроблена лінія вийде або безперервною, але монохромного, або змінює колір, але переривчасто, що складається з растрових точок. Витримати обидві вимоги одночасно не вийде. Крім усього іншого, навіть монохромні гільйошні елементи складні для сканування, так як нерідко містять повторювані періодичні елементи, здатні завантажити величезні масиви пам'яті і ускладнити роботу комп'ютера. Існують спеціальні векторні програми, що миттєво викреслюють необхідні лінії і композиції по заданим математичним формулам. Таким чином -через складність підробки орнаменту, часто оформлюються грошові купюри та цінні папери.
Гільйошування застосовується у декоруванні ювелірних виробів. На ювелірний метал наносять гільйош, далі покривають емаллю. Такий спосіб декорування підсилює гру світла на ювелірному виробі.
Інше використання
- Багато компаній та установ, в тому числі Bundesanstalt für Finanzdienstleistungsaufsicht (BaFin), використовує гільйош як логотип.
- Часто гільйош можна побачити на грошових одиницях у багатьох країнах, а також цінних паперах тощо.
Невизначена етимологія
Слово гільйош, присутнє у французькій мові починаючи, принаймні, з 1770-х років[2] і, як часто кажуть, з'явилося після того, як французький інженер по імені Гвілтор, винайшов токарний верстат. Однак ані жодних дат про цю темну постать, ані його ім'я ніде не зустрічаються, і багато словників визначають підозрілим його існування взагалі.[3]
Галерея
- Гільйошована робота без емалі
- Гільйошована робота на емалі
- Букет з лілій або Мадонна Лілі, Яйце Фаберже
- Сонячний гільйошований візерунок на годиннику
- Ячмінь, гільйошований візерунок на годиннику
- Гільйош, візерунок на цінних паперах.
- Гільйош на банкноті 1 карбованець 1991 року. Реверс
Примітки
- "Guilloche", Osborne, Harold (ed), The Oxford Companion to the Decorative Arts, 1975, OUP, ISBN 0198661134
- Vocabulaire françois, ou, abrégé du Dictionnaire de l'Académie françoise, auquel on a ajouté une nomenclature géographique fort étendue. Ouvrage utile aux François, aux étrangers, & aux jeunes gens de l'un & de l'autre sexe, 1773
- Entry for "Guilloche" in Chambers Dictionary, 1998; the OED record the word from 1842 in English, but do not give an etymology.
Література
- Євген фон Пилипович: Kuriositäten/Antiquitäten. Klinkhardt & Biermann, Braunschweig 1966 (нім.)
Посилання
- Pledge & Aldworth Engine Turners site on engine turning (click on Illustrated Engine Turning Reference in sidebar) (англ.)
- Certificates: Certificate Design (англ.)
- Ed. Jr. Pegg and Eric W. Weisstein Математически об узорах(англ.) на сайті Wolfram MathWorld. (англ.)
- Cerberus Professional Guilloche editor (www.guard-soft.com) (англ.)