Гіоргі

Гіоргі — в грузинській міфології персонаж, ідентифікований (після прийняття християнства) зі святим Георгієм Змієборцем.

На думку ряду дослідників, ім'я Гіоргі, як і більшість сюжетів і мотивів з ним пов'язаних, має дохристиянське походження. Народний культ Гіоргі об'єднав в собі різноманітні стародавні уявлення, згідно з якими він — мисливець буде нищити диких звірів, покровитель землеробства, повелитель небесного вогню і грому. Мотив божества-вершника, мисливця, який своєю щорічної смертю і воскресінням уособлював щорічне згасання і відродження природи, в поєднанні з уявленнями про пристрасного героя, трансформувався вже в християнську епоху в легенду про муки Гіоргі. По цій легенді, тіло Гіоргі було розчленоване богом на 360 частин, і в місцях, де були розкидані ці частини, споруджені церкви.

У багатьох історичних джерелах (записки католицьких місіонерів і російських послів, твори грузинських істориків) зафіксовано уявлення про жертовних тварин, які нібито добровільно приходять в святилища, присвячені Гіоргі, на заклання. Спочатку в святилища приходив олень (лань, тур), але після осквернення його жінками, які скуштували жертовного м'яса, Гіоргі замінив оленя биком. У цьому сюжеті відбилася трансформація найдавніших міфологічних уявлень — перетворення духу дикої природи в покровителя культурного господарства (скотарства).

Після поширення культу християнського святого Георгія з останнім ототожнювалися багато стародавніх божеств — Джаргсванів), Джеге (в Мінгрелії), локальні божества груз. горян (Джварі).

Література

  • Мифологический словарь. — М. Сов. энциклопедия, 1991;
  • Мифологический словарь / Под ред. Мелетинский Е. М. — М.: Сов. энциклопедия, 1990;
  • Мифы народов мира / Под ред. Токарева С. А. — М., Сов. энциклопедия, 1987;
  • Чиковани М. Я. Народный грузинский эпос о прикованном Амирани. — М., 1966;
  • Чиковани М. Я. Прикованный Амирани. — Тб., 1968;
  • Бардавелидзе В. В. По этапам развития древнейших религиозных верований и обрядовое графическое искусство грузинских племен. — Тб., 1957;
  • Вирсаладзе Е. Б. Грузинский охотничий миф и поэзия. — М., 1976;
  • Очиаури Т. Мифологические предания горцев Восточной Грузии. — Тб., 1967;
  • Рухадзе Д. Грузинский народный праздник. — Тб., 1966.

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.