Дай п'ять

Дай п'ять (англ. High five) — жест і вітання, коли дві людини одночасно піднімають руку і плескають нею в долоню другої людини, іноді супроводжуючи його словами «Дай п'ять» або «Дай п'ятюню». Сенс жесту залежить від контексту використання і може означати привітання, привітання або просто вираз дружніх почуттів. У США існує неофіційна традиція відзначати третій четвер квітня як день привітання «Дай п'ять».

Гравці з команди Вашингтон Нешналс вітають один одного

Є кілька версій походження цього привітання.[1] найпоширеніша вказує на його першу появу в бейсбольному матчі 2 жовтня 1977 року, коли гравці «Лос-Анджелес Доджерс» Дасті Бейкер і Гленн Берк розіграли вдалу комбінацію. Берк захоплено підняв руку над головою, а Бейкер, не знаючи, що робити, ляснув його долоню своєю. Так само вітали один одного баскетболісти Уайлі Браун і Дерек Сміт з команди «Луїсвілл Кардиналс» у сезоні 1978—1979 років.[2]

Різновидом цього привітання є повітряне, але без дотику рук (повітряне «Дай п'ять»).[3] Це буває, коли дві людини перебувають на відстані, що не дозволяє доторкнутися одне до одного. У зв'язку з розвитком електронних комунікацій також з'явилося безконтактне вітання через Інтернет або мобільний зв'язок.

Не оминули своєю увагою цей вид спілкування і медики. На їхню думку, це вітання передає одне одному набагато менше мікроорганізмів, ніж звичайне рукостискання.

В Україні

До перебудови і поширення явищ західної культури вираз означав заклик до рукостискання[4].

В культурі

  • «Дай п'ять» — індійський фільм 2008 року.

Примітки

  1. Bob Brigham (1995). The Man Who Invented the High-Five. The Diamond Angle. Outsports.com (2003). Процитовано 21 січня 2015.(англ.)
  2. Jon Mooallem. «The history and mystery of the high five», ESPN, 29 July 2011(англ.)
  3. Torbjörn Lundmark. Tales of Hi and Bye: Greeting and Parting Rituals Around the World, Cambridge University Press, 2009. pg.73(англ.)
  4. П'ЯТЬ – Академічний тлумачний словник української мови. sum.in.ua. Процитовано 19 січня 2019.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.