Двохенергетична рентгенівська денситометрія
Двохенергетична рентгенівська денситометрія (англ. DXA або DEXA) — це найточніший спосіб вимірювання щільності кісткової тканини (станом на 2012 рік).[1][2]
Принцип методу
Метод використовує два різних рентгенівських промені, щоб оцінити щільність кістки в хребті і в стегні. Чим щільніша кісткова тканина, тим менше через неї проходить рентгенівський промінь. Підсумовування і зіставлення результатів абсорбції двох рентгенівських променів (поглинання кістковою тканиною і м'якими тканинами) дозволяє більш точно діагностувати зниження щільності кісткової тканини. За допомогою двухенергетичної денситометрії можна вимірювати від 2% втрати кісткової маси в рік. Процедура займає мало часу і дози радіаційного опромінення дуже низькі[джерело?]. Залежно від того, яка область тіла досліджується, пацієнту необхідно прийняти певне положення на спеціальному столі. Після цього над заданим ділянкою повільно переміщається датчик, що проектує зображення на екран комп'ютера.
Класифікація
- Кісткова денситометрія периферична — це вид визначення щільності кісткової тканини, у якого принцип отримання інформації аналогічний двухенергетичній денситометрії. Дозволяє виміряти щільність кісткової тканини в руці і нозі (в таких зонах, як зап'ястя або п'яти). Але не дозволяє виміряти щільність в стегні і хребті (де найчастіше відбуваються переломи).
- Периферична денситометрія також використовує для вимірювання дуже низькі дози радіаційного опромінення. Інформативність цього дослідження не дуже висока. Цей метод корисний для скринінгових досліджень та контролю лікування остеопорозу. Периферичні денситометри — це портативні пристрої, які можуть бути використані в звичайному кабінеті лікаря.
Джерела
- Mishra, Mahavir B; Mishra, Shanu; Mishra, Ranu (2011). Dental Care in the Patients with Bisphosphonates Therapy. International Journal of Dental Clinics 3 (1): 60–4. Архів оригіналу за 10 липня 2012. Процитовано 12 листопада 2012.
- Dual Energy X ray Absorptiometry - Bone Mineral Densitometry. International Atomic Energy Agency. Процитовано 20 квітня 2012.