Депортація радянських німців під час Другої світової війни
Депортація радянських німців під час другої світової війни — серія заходів радянського керівництва з усунення радянських німців з життя країни. Підрозділялися на депортацію та «вилучення» з лав РСЧА.
Депортація
28 серпня 1941 року було прийнято Указ Президії Верховної Ради СРСР «Про переселення німців, які проживають в районах Поволжя». Їх депортацію в Сибір і Казахстан було проведено у вересні 1941. За поволзькими німцями до кінця року послідувало переселення на схід всіх інших радянських німців, які проживали в Європейській частині СРСР.
Вилучення з лав РСЧА
Вилучення з відповідальних посад
У липні 1941 року у війська надійшов наказ про зняття військовослужбовців-німців рядового складу з відповідальних посад. Німців прибирали з посад снайперів, радистів, спостерігачів, кулеметників, автоматників, мінометників, перших номерів артилерійських розрахунків. Їх ставили на другорядні посади стрільців, візників і т. ін. Цей наказ до початку серпня в цілому був виконаний.
Вилучення всіх німців
Масове вилучення німців з армії тривало з 8 вересня і до кінця 1941. Підставою для цього стала директива наркома оборони № 35105с від 8 вересня 1941 року. Директива наказувала вилучити всіх німців з бойових частин і підрозділів і направити їх у будівельні батальйони.
Джерела та література
- Т.С. Першина. Депортація громадян німецької національності з території Української РСР 1941—1942 // Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. ; Інститут історії України НАН України. — К. : Наукова думка, 2004. — Т. 2 : Г — Д. — С. 338. — 518 с. : іл. — ISBN 966-00-0405-2.
- http://statehistory.ru/789/Etnicheskie-nemtsy-v-ryadakh-RKKA-vo-vremya-VOV/
- https://www.youtube.com/watch?v=AztI3eDNRCw