Державні премії УРСР

Державні премії УРСР — одна з форм щорічних республіканських нагород за видатні досягнення у визначеній сфері діяльності. В УРСР були встановлені державні премії:

  • в галузі науки і техніки;
  • для передовиків соціалістичного змагання за видатні досягнення в труді;
  • імені Т.Шевченка в галузі літератури, журналістики, мистецтва та архітектури.

Державна премія УРСР в галузі науки й техніки

Державна премія УРСР в галузі науки й техніки заснована Постановою ЦК КПУ та РМ УРСР від 23 квітня 1969 (із наступними змінами 1980, 1981, 1982). Щорічно присуджувалося 17 таких Д.п., з яких 2 (з 1972) – за створення підручників для вищих, середніх спеціальних та середніх навчальних закладів. Присудження Д.п. УРСР здійснював Комітет з Д.п. УРСР при РМ УРСР. Постанова завжди публікувалася до 25 грудня – річниці проголошення радянської влади в Україні.

Державна премія УРСР для передовиків соціалістичного змагання

Державна премія УРСР для передовиків соціалістичного змагання за видатні досягнення в праці встановлена Постановами ЦК КПУ і РМ УРСР від 26 берез. 1974 і 13 серп. 1974. Присуджувалися 2 (від 1977 – 4) такі премії. Постанови приймалися за підсумками соцзмагання попереднього року й публікувалися до 1 травня – Дня міжнародної солідарності трудящих. Рішення про присудження приймалося на спільному засіданні президій Комітету з Д.п. УРСР в галузі науки і техніки та Укрпрофспілки. Премія існувала до 1991.

Особам, нагородженим Д.п. УРСР в галузі науки і техніки та для передовиків соцзмагання, присвоювалося звання "Лауреат Державної премії Української РСР", вручався диплом і почесний знак. Розмір премії – 2500 карбованців кожна.

Державна премія УРСР імені Т.Шевченка

Республіканська премія імені Т.Шевченка заснована Постановою РМ УРСР від 20 травня 1961 [1]. Нагорода лауреатів Шевченківської премії відбулася вперше 9 березня 1962. Першими диплом та почесний знак лауреата отримали П.Тичина, О.Гончар в галузі літератури і П.Майборода в галузі музики. Постановою ЦК КПУ і РМ УРСР від 23 квітня 1969 республіканська премія ім. Т.Шевченка і республіканська премія з архітектури (існувала з 6 лютого 1968) були об'єднані і отримали назву "Державна премія УРСР імені Т.Шевченка". Встановлено 8 премій, якими щорічно нагороджувалися видатні митці за високоідейні й високохудожні твори та роботи в галузі літератури, образотворчого мистецтва, архітектури, музики, театру, кінематографії. Присудження премії здійснював Комітет з Д.п. УРСР ім. Т.Шевченка, який публікував свої постанови до 9 березня – дня народження Т.Шевченка. Особам, удостоєним цієї премії, присвоювалося звання "Лауреат Державної премії Української РСР імені Т.Шевченка", вручався диплом та почесний знак. Грошова винагорода лауреата – 2500 крб.

Рішення всіх комітетів про присудження Д.п. УРСР набирало чинності після затвердження ЦК КПУ і РМ УРСР.

Примітки

Джерела та література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.