Дерзен (фема)

Фема Дерзен або Дерджан (грец. θέμα Δερζηνής) — військово-адміністративна одиниця Візантійської імперії (фема), яка розташовувалась на сході Малої Азії (сучасна Туреччина). Назва походить від міста та місцини Дерзен. Одна з так званих прикордонних «малих фем». Утворено близько 936 року. Припинила існування близько 1001 року внаслідок об'єднання з фемами Іверія і Колонеа.

Фема Дерзен

Прапор

Історія

У 920-х роках Візантійська імперія почала поступовий наступ на мусульманські емірати на сході Малої Азії. На початку 930-х років доместік схол Сходу Іоанн Куркуас здійснив низку успішних походів, що дозволило закріпитися візантйцям на цих землях. Мід 936 та 938 роках в якості форпосту для подальшого наступу було створено фему Дерзен. Вона повинна була прикривати феми Халдія та Колонеа зі сходу. На півночі проти феми діяли грузинські володаря князівства Тао-Кларджеті.

Протистояння військ феми Дерзен та армій мусульманської держави Мервандидів тривало до 980-х років. Водночас стратеги феми брали участь у придушенні заколоту Барда Скліра, у 978 році, але згодом підтримали заколот Барди Фоки. Успішні дії візантійських військ у 980—990-х роках на Кавказі, зокрема перемоги на племенами курдів, приєднання Південного тао та утворення феми Іверія сприяли посиленню тут влади імперії. Разом з тим фема дерзен втратила свій прикордонний характер. В результаті за рішенням імператора Василя II після 1001 року її було розділено між фемами Іверія та Колонеа, можливо частина відійшла фемам Месопотамія і Васпуракан.

Адміністрація

Охоплювала область колишньої Малої Вірменії, розташовувалася між фемою Васпураканом — на сході, фемою Іверією — на північному заході та фемою Колонеа — на заході, фемами — Месопотамією і Тефріка на півдні. Центром була фортеці Дерзен. На чолі стояв стратег, який до 980-х років часто поєднував свою посаду з посадою стратега феми Тарон.

Відомі стратеги

  • Лев (969—973)

Джерела

  • Jenkins, Romilly. Byzantium: The Imperial Centuries, AD 610—1071. — Toronto, Ontario, Canada: University of Toronto Press, 1987. — ISBN 0802066674.
  • Dumbarton Oaks, John W. Nesbitt, Eric McGeer, Nicolas Oikonomidès, Catalogue of Byzantine Seals at Dumbarton Oaks and in the Fogg Museum of Art, σελ. 156
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.