Джунта Пізано

Джунта Пізано (*Giunta Pisano, між 1190 та 1200 —†бл. 1260) італійський художник, представник Проторенесансу.

Джунта Пізано
Святий Франциск й розповіді з його життя. 1260-1270-ті роки.
Ім'я при народженні Джунта ді Капітіно
Народився між 1190 та 1200
Піза
Помер бл. 1260
Піза
Громадянство Пізанська республіка
Національність італієць
Діяльність художник
Знання мов італійська
Magnum opus Crucifixion of Saint Ranierid, Crucifixd і Q3698248?
Конфесія католицтво
Діти син Леонардо

Життєпис

Про точну дату народження Джунти немає відомостей. Народився він у Пізі. Ймовірно був сином маляра Капітіна. Також нічого не відомо про роки навчання або вчителів Джунти. Знано, що він виконував роботи у Пізі у 1220-х роках. Тоді ж відкриває власну майстерню, яка була відомою по всій Італії.

У 1236 році в Ассізі займався розписом церкви Св. Франциска. 1239 року перебував у Римі, де також виконував замовлення церковних ієрархів. У 1240 році повертається до Пізи, де перебував до 1250 року, виконуючи замовлення місцевих церковників та знаті. З 1250 до 1254 року працював у Болоньї. У 1254 році займався розписом церкви Санта Марія дельї Анджелі в Ассізі. після цього повертається до Пізи, де створює фрески у церкві Св. Раньєрі. Помер близько 1260 року.

Творчість

Живописна манера Джунта Пізано походить від пізанської школи кінця XII — початку XIII ст., в якій домінував візантійський іконопис, а також зазнала впливу лукканської майстерні Берлінг'єрі.

З доробку Пізано відомо про 3 розписних хреста, на яких стоїть підпис Джунта: «Хрест» з церкви Санта Марія дельї Анджелі; «Хрест» з музею Сан Маттео (Піза); «Хрест» з церкви Сан Доменіко (Болонья). Останній є найвідомішим.

До того ж дослідники приписують Пізано низку робіт: 3 різних вівтарних образи із зображенням Св. Франциска і сцен з його життя (Піза, музей Сан Маттео; Ассізі, скарбниця монастиря; Рим, Ватиканська пінакотека), 4 розписних хреста (2 з них — у Пізі, музей Сан Маттео; Венеція, зібрання Чіні; Нортгемптон, Музей мистецтва Коледжу Сміта), 2-а фрагменти розписного хреста (Національна галерея мистецтв, Вашингтон), і 2 дошки зі сценами з життя Христа.

Властива цьому майстру більш жива і драматична манера зображення послужила поштовхом для подальшого розвитку живописних прийомів у бік більшої реалістичності.

Джерела

  • Silvestro Nessi, La grande croce dipinta da Giunta Pisano per la basilica di San Francesco in Assisi, in «Il Santo», N.S. XLV, 3, 2005, pp. 691–721.
  • E. Benezit: Dictionnaire des Peintres, Sculpteurs, Dessinateurs et Graveurs. Librarie Gründ, Paris 1976. ISBN 2-7000-0153-2
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.