Джупинівка

Джупинівка  — місцевість у місті Іллінці. Джупинівка північно-західна частина Іллінців на річці Соб. Територією мікрорайону Джупинівка, проходять вулиці: Вільшанська (Ольшанська), Вінницька, Гоголя, Джупинівська, Дружби, Зарічна, Кутузова, Лебедина, Лесі Українки, Льва Толстого, Павлівська, Панаса Мирного, Перемоги, Пирогова. Суворова, Чехова та частина вулиці Богдана Хмельницького. По вулиці Ольшанській знаходяться: Іллінецька районна лікарня, іллінецька середня загльноосвітня школа№3 Іллінецької міської ради, ДНЗ №6 Струмочок підприємство Ремсільмаш .

По вулиці Кутузова, знаходиться нині діюча дерев'яна, Богороднича церква збудована у 1773 році у стилі козацького бароко, Має статус пам'ятки місцевого (обласного) значення.

Походження назви

В історичних документах згадується як Ольшанка, від річечки Ольшанки (Вільшанки) лівої притоки річки Соб яка протікає тереторією місцевості і тут же впадає до Собу. Згодом закріпилась сучасна назва. Нова народна, назва ймовірніше всього походить від прізвища Джупина, заможних селян які жили в Ольшанці. Стара назва зараз повністю вийшла з ужитку і ця мальовнича місцевість іменується Джупинівкою.

У грудні 2015 року вулицю Енгельса, яка є центральною вулицею Джупинівки, було перейменовано на Вільшанську. Було збережено давню призабуту назву цієї місцевості у назві однієї з вулиць.

Історичні відомості

У 19 столітті Джупинівка (Ольшанка) - село на околиці містечка Лінці. 

За радянської влади до 1986 року окреме село з центром сільської ради. Рішенням виконавчого комітету Вінницької обласної ради від 22 травня 1986 року, включено до складу селища міського типу Іллінці Вінницької області[1]. Згадується в історичних документах під назвою Ольшанка у XVIII ст.,до 1917 року було в складі Іллінецького маєтку і переходило від одних власників до інших. В 1905 році джупинівські селяни, очолювані робітником іллінецької цукроварні Митрофаном Терешком виступили проти поміщика. Організатора повстання Митрофана Терешка того ж року засуджено царським урядом і вислано до Сибіру. Після приходу совєтів у 1921 році, в Джупинівці обрану сільську раду,а її першим головою став Роман Терешко. Діяльність ради була перервана в роки німецької окупації. Після закінчення війни у 1945 році вона продовжила свою роботу. Згодом сільську раду ліквідовано і село відійшло до складу Павлівської сільської ради Згодом раду знову повернули до села і у 1986 році раду ліквідовано.У 1986 році село і передмістя Джупинівка увійшло до складу Іллінців. 1 грудня 1986 року Іллінцям було надано статус міста і укрупнено за рахунок довколишніх сіл.

Література

  • Джупи́нівка // Історія міст і сіл Української РСР : у 26 т. / П.Т. Тронько (голова Головної редколегії). — К. : Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1967 - 1974 — том Вінницька область / А.Ф. Олійник (голова редколегії тому), 1972 : 788с. — С.264-265

Примітки

  1. http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/z7503/A036?rdat1=01.02.2013&vf7551=1144. Пропущений або порожній |title= (довідка)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.