Домофон

Домофон (англ. doorphone) — електронний переговорний пристрій, що служить для забезпечення безпеки житлових і робочих приміщень. Домофон дозволяє людині, що знаходиться усередині будівлі, без безпосереднього контакту з особою, що бажає потрапити всередину приміщення, перегородити або поговорити або дозволити доступ всередину.

Панель відеодомофона перед входом

Основні види домофонів

За кількістю абонентів домофони поділяються на малоабонентські (встановлюються, як правило, перед в'їзними воротами до приватного будинку) і багатоабонентські (найчастіше ставляться на під'їздах багатоквартирних будинків).

Багатоабонентські домофони поділяють за принципом адресації на координатно-матричні і цифрові.

Домофони також поділяються на відеодомофони і аудіодомофони. (Частіше у аудіодомофонах стоїть звукова клавіатура). Відеодомофони крім голосового зв'язку дозволяють бачити співбесідника, що частково допомагає зрозуміти, чи не говорить він з примусу.

Основними способами відкриття дверей через домофон є використання ключа, відкриття зсередини приміщення або за допомогою коду.[1]

Основні складові частини домофонів

Переговорний пристрій аудіодомофона.

  • Панель виклику — розташовується перед входом в приміщення, на двері або поруч з нею. З її допомогою людина, що бажає потрапити всередину об'єкта, зв'язується з тими, хто знаходиться всередині будівлі. Зазвичай виготовляється антивандальним. Може містити:
    • кнопки цифрового набору,
    • підсвічування клавіатури,
    • приховану відеокамеру спостереження,
    • зчитувач контактного ключа або смарт-карти.
  • Комутатор — комутує сигнал на квартири, перемикаючи сигнал на переговорні пристрої в залежності від набраного номера. Присутній зазвичай в багатоквартирних домофонах, буває вбудований в панель виклику, працює за принципом телефону. З його допомогою відвідувач, що бажає потрапити всередину, може представитися і повідомити про мету свого візиту.
  • Абонентський пристрій — апарат, за допомогою якого люди, що знаходяться всередині, можуть запитати, ким є відвідувач, а також про мету його візиту — якщо ця людина їм незнайома. За допомогою кнопки відкриття можна відкрити замок дверей, якщо на дверях встановлений електричний замок. На пристрої може розташовуватися екран, з'єднаний з камерою спостереження, через який можна розглянути відвідувача.
  • Замикаючий пристрій. Сучасні домофони зазвичай забезпечують зв'язок з електричним замком,[2] хоча замок не є складовою частиною домофона, а тільки виконує команду відкриття дверей. Можливі варіанти замка:
    • Електромеханічний замок — являє собою засув, що висувається за допомогою електромагніту або електродвигуна.
    • Електромагнітний замок — електромагніт, утримує двері. У разі відключення електрики замок стає в положення «відкрито».
Переваги в порівнянні з механічними замками: велика надійність і простота виготовлення через відсутність рухомих частин.
Недоліки: можливість несанкціоновано відкрити двері при додатку порівняно невеликого зовнішнього зусилля. Замок легко вивести з ладу, підклавши чужорідний предмет між магнітом і відповідною пластиною. Проконтролювати щільне тяжіння двері можуть замки, оснащені датчиком магнітного потоку.

Примітки


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.