Діна (собака)
Діна (рос. Дина) — учасник німецько-радянської війни, перша собака-диверсант у Червоній армії[1]. У Центральній школі військового собаківництва Діна пройшла курс навчання винищувача танків. Потім у батальйоні собак-міношукачів Діна набула другої спеціальності — мінера і потім опанувала третю професію — диверсанта[2].
Вівчарка Діна, беручи участь у «рейковій війні» у Білорусі, восени 1943 року успішно виконала бойове завдання: вискочила на рейки перед німецьким військовим ешелоном, що наближався, скинула в'юк із зарядом, зубами висмикнула чекою капсуля-запальника, скотилася з насипу і помчала в ліс. Діна була вже поруч з мінерами, коли прогримів вибух, що підірвав ешелон.[3] У короткому зведенні говорилося:
19 серпня 1943 року на перегоні Полоцьк-Дрісса підірваний ешелон з живою силою противника. Знищено 10 вагонів, виведено з ладу велику ділянку залізниці, від вибуху цистерн з пальним на всій ділянці поширилася пожежа. З нашої сторони втрат немає. |
Так успішно закінчилася унікальна і поки що єдина в бойовій практиці операція із застосуванням собаки-диверсанта. За її підготовку лейтенант Діна Волкац була нагороджена орденом Червоної Зірки[4].
Наприкінці війни Діна ще двічі відзначилася при розмінуванні міста Полоцька, де в одному з випадків знайшла в матраці ліжка в німецькому госпіталі міну-сюрприз[5].
Після війни Діну відрядили до музею бойової слави[6]. Тут вона і дожила до глибокої старості. У музеї військової слави школи військового собаківництва на спеціальному стенді, присвяченому операції 19 серпня 1943 року, висять фотографії всіх учасників операції, включаючи Діну.[7]
Див. також
Примітки
- Пес на кителе Сталина, или Четвероногие спасатели[недоступне посилання з квітня 2019], газета «Еврейский мир», Марк ШТЕЙНБЕРГ, Октябрь 2009. (рос.)
- Они тоже сражались за Победу (рос.)
- ~ ain/osdg1/t3/pautov_va.pdf В. А. Паутов, «Діна» (рос.)
- Світлана Гладиш, «Біографія Діни» на сайті People's History (листопад 2004) (рос.)
- f = 4 & t = 400 Собаки під час 2 світової війни Архівовано 12 серпня 2010 у Wayback Machine. (рос.)
- Чотириногі воїни (рос.)
- Собаки и люди (рос.)