Діоген (Жером)

«Діоген» — маловідома картина французького художника Жана-Леона Жерома (1824—1904), представника академізму 19 століття.

Філософ Діоген
фр. Diogenes
Творець: Жан-Леон Жером
Час створення: 1860
Розміри: 74,5×101 см
Висота: 74,5 см
Ширина: 101 см
Матеріал: олія на полотні
Жанр: портрет
Зберігається: Балтимор, США
Музей: Художній музей Волтерс

Філософ Діоген

Точних свідоцтв про життя філософа Діогена Сінопського не збережено. Дослідники віднайшли факти про п'ять різних Діогенів в Стародавній Греції, що заважає відтворити біографію філософа. Персонаж історичних анекдотів, Діоген Сінопський, вів аскетичний спосіб життя, зневажав розкіш і залежність кожної людини від суспільства. Таким постав Діоген в трактаті Діогена Лаертського і таким його бачили в 19 столітті.

Зневага до суспільства спонукала Діогена до свідомого жебрацтва, до атеїзму, невизнання авторитетів у політиці і філософії, сучасній йому суспільній моралі. Він харчувався залишками їжі, що підбирав на базарі, носив обноски і жив у великому піфосі — глиняному горщику великого розміру для вина. Йому дали презирливе прізвисько Собака і вважали «Божевільним Сократом». У значно спрощеному варіанті поведінка Діогена і його ідеї відбилися в поведінці і ідеях мандрівного філософа з України Григорія Сковороди (1722—1794).

Історичний анекдот про маргінала Діогена — мав популярність і використовувався як сюжет для картин, гравюр, рельєфів багатьма майстрами різних країн (Рафаель, Джованні Бенедетто Кастільйоне, Хосе де Рібера, П'єр Пюже, Тарас Шевченко, Йоган Тішбейн, Вотерхаус).

Картина Жерома

Як справжній європейський художник з освітою і високою художньою технікою, Жером пошукав і знайшов лише свою композицію для сюжету. В картині добре відтворені фактура глиняного піфоса, хутро тварин, стара стіна будівлі з підписом художника. Діоген лагодить ліхтар зі свічкою, щоби піти на пошуки справжньої (чесної? порядної? ідеальної?) людини.

Наперед знаючи, що його картина прикрасить багату оселю, Жером не малював брудний одяг філософа і його брудне тіло. Для картини представника академізму це було б занадто.

Див. також

Джерела

  • Art and the Academy in the Nineteenth Century. (2000). Denis, Rafael Cordoso & Trodd, Colin (Eds). Rutgers University Press. ISBN 0-8135-2795-3
  • L'Art-Pompier. (1998). Lécharny, Louis-Marie, Que sais-je?, Presses Universitaires de France. ISBN 2-13-049341-6
  • L'Art pompier: immagini, significati, presenze dell'altro Ottocento francese (1860—1890). (1997). Luderin, Pierpaolo, Pocket library of studies in art, Olschki. ISBN 88-222-4559-8
  • Молева Н. Белютин Э. «Педагогическая система Академии художеств 18 века» (Петербургской), М, «Искусство», 1956
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.