Діокл Сиракузький
Діокл Сиракузький (дав.-гр. Διοκλῆς ὁ Συράκουσαι; V до н. е.) — політичний і військовий діяч, оратор, правник з давньогрецького міста-держави Сиракузи на острові Сицилія. Відомо тільки про певний період його життя протягом 413—408 років до н. е.
Діокл Сиракузький | |
---|---|
Ім'я при народженні | Διοκλῆς |
Народився |
V до н. е. Сиракуза, Стародавній Рим |
Помер |
невідомо Фіви |
Діяльність | політик, військовий діяч, оратор і правник |
Знання мов | давньогрецька |
Діодор Сицилійський описував Діокла як знаменитого та шанованого оратора, який запропонував на наступний день після перемоги над афінянами в 413 році до н. е. покарання найбільшої тяжкості проти переможених — страти двох афінських воєначальників Демосфена і Нікія, засудження до рабства в кам'яних кар'єрах для афінських воїнів та долю з продажу в рабство для солдатів союзників Афін. Підсилена промовою Гіліппа, в якій він підкреслив, що така жорстка доля була призначена для сиракузців у випадку перемоги Афін, ця пропозиція була прийнята проти думок тих, хто підтримував помилування, і схвалена стратегом Гермократом. За словами Плутарха і Фукідіда, Гіліпп хотів вивести двох афінських воєначальників назад у Спарту як доказ свого власного військового успіху.
Після перемоги сиракузці, які брали активну участь у захисті міста, стали вимагати демократичних реформ, наслідуючи приклад політичній демократії в Афінах після перемоги в Саламінській битві афінського флоту, екіпаж якого головним чином складався з простого народу. Діокл вперше запровадив два заходи:
- Обмежувальний термін для роботи посадовців. Це обмеження тривалості перебування на посаді вже практикувалося в Афінах, згідно з Арістотелем є ознакою демократії.
- Висування групи експертів, відповідальних за складання законів. Будучи включеним у цю групу, Діоклес там зайняв чільне місце і керував групою настільки добре, що створені тоді закони носили його ім'я. Правосуддя та точність його системи покарань і винагород завоювали йому як повагу його співвітчизників, так і захоплення за межами Сиракуз, через що численні грецькі міста Сицилії прийняли і зберігали ці закони аж до настання панування Риму.
У 412 році до н. е. група експертів під головуванням Діокла створила закон, який серед іншого заборонив людям носити зброю в агорі під страхом смертної кари. Цей закон також став настільки популярним, що швидко поширився у законодавчій базі багатьох інших міста-держав Сицилії.
У 410 році до н. е. Гермократа вигнали із Сиракуз, тому історики вважають, що ця подія дала Діоклу безперечний контроль над містом.
У 409 році до н. е. Діокла було призначено командувати військом у 4000 вояків, щоб принести зняти облогу Гімери, яку облягли карфагеняни під орудою Ганнібала Магоніда, який висадився на Сицилії з іберійськими військами і виграв першу перемогу у битві при Селінунті. Після першої битви біля Гімери, сиракузька армія була змушена повернутися через побоювання нападу карфагенян на Сиракузи.
У 408 році до н. е. Гермократ повернувся на Сицилію і мав певні військові успіхи проти карфагенян, змінивши громадську думку сиракузців проти Діокла. Відомо, що самого Діокла було відправлено у вигнання з Сиракуз того ж року. Вважається, що він помер незабаром після цього, а його смерть обросла красивими непідтвердженими легендами.
Джерела
- Dictionary of Greek and Roman Biography and Mythology. Smith, William, ed. (1870). T. 1., p. 1010 (англ.)
- Діодор Сицилійський, Книга 13, розділ 8, 9-61. (гр.)
- Арістотель, Політика, 8, 3, 5-6. (гр.)