Едіакарій
Едіакарій (венд, вендська система, вендський комплекс) — підрозділ верхнього протерозою, представлений комплексом пізньопротерозойських гірських порід, які лежать безпосередньо під породами кембрійської системи. Віковий інтервал — від приблизно 635 до 542,0±1,0 млн років тому[3].
Едіакарій | |
Середня концентрація кисню (O2) впродовж періоду | бл. 8 %[1] (40 % від сучасного рівня) |
Середня концентрація вуглекислого газу (CO2) впродовж періоду | бл. 4500 ppm[2] (у 16 разів більше доіндустріального періоду) |
Палеозоологічно і палеогеографічно едіакарій чітко відособлений від рифею і кембрію, але більш тяжіє до фанерозою, ніж до рифею. Породи едіакарію простежені на всіх континентах. На території України гірські породи едіакарію поширені в межах Волино-Подільської плити, де представлені льодовиковими відкладами (тилітами) потужністю до 50 м, на яких залягає потужна, до 550 м, товщина вулканогенних порід, перекритих осадовими, переважно морськими, відкладами. У відкладах едіакарського періоду виявлено рештки давніх безскелетних організмів і водоростей.
Офіційну назву було затверджено Міжнародною спілкою геологічної науки в березні 2004 і оголошено в травні того ж року.
Едіакарська фауна
Землю населяли м'якотілі істоти — перші з відомих і широко поширених багатоклітинних тварин.
У відкладеннях цього періоду залишки живих організмів є рідкісними, тому що тоді ще не було організмів, що мали скелет. Тим не менш у деяких місцезнаходженнях збереглося немало відбитків м'якотілих істот.
Примітки
- Image:Sauerstoffgehalt-1000mj.svg
- Image:Phanerozoic Carbon Dioxide.png
- International Commission on Stratigraphy: International Stratigraphic Chart (версія за вересень 2010)
Література
- Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Донбас, 2004. — Т. 1 : А — К. — 640 с. — ISBN 966-7804-14-3.
- Малаховская Я. Е., Иванцов А. Ю. Вендские жители земли. Архангельск, изд-во ПИН РАН : 2003. 48 с. (рос.)
- Оновлені стратиграфічні схеми нижнього і верхнього венду України / В. Я. Веліканов, В. Г. Мельничук // Геологічний журнал. – 2014. – № 4. – С. 43–56.