Електрогідравлічна обробка нафтових свердловин

Технологія електрогідравлічної обробки свердловин (ЕГУ) застосовується для підвищення нафтовилучення. При електричному розряді між двома електродами в рідкому середовищі відбувається формування каналу наскрізної провідності з наступним його розширенням до низькотемпературної плазмової каверни, що утворює ударну хвилю і хвилі стиснення. Час дії ударної хвилі не перевищує 0,3 х10-6 сек. Поширюючись в присвердловинній зоні, вона руйнує кольматаційні утворення. Основними параметрами електрогідравлічної обробки, що визначають її ефективність, є тиск ударної хвилі і число генеруючих імпульсів уздовж інтервалу перфорації.

Пристрій для електрогідравлічної обробки свердловини складається з наземної частини і свердловинного снаряда, з'єднаних між собою геофізичним кабелем. В наземну частину пристрою входить перетворювач і каротажний підйомник. Свердловинний снаряд складається з зарядного блоку, ємностей накопичувачів, розрядника та електродної системи. Свердловинний снаряд встановлюють в інтервалі обробки і починають генерацію імпульсів високої напруги з послідовним переміщенням пристрою вздовж інтервалу перфорації. В результаті імпульсного впливу на присвердловинну зону відбувається збільшення проникності продуктивних порід і, як наслідок, збільшення в 2-4 рази дебіту свердловини. Час обробки однієї свердловини — від 6 до12 годин, успішність — 85-90%, додатково одержувана нафта порядка 500 т.

Див. також

Література

  • Табаченко М. М. та ін.. Фізико-хімічна геотехнологія. Дніпропетровськ. 2012. 310 с.
  • Аренс В. Ж. та ін.. Скважинная гидродобыча полезных ископаемых. Москва: Горная книга. 2007. 295 с.
  • Аренс В. Ж. Физико-химическая геотехнология. Москва: Московский гос. Университет. 2001. 656 с.
  • Крейнин Е. В. Нетрадиционные термические технологии добычи трудноизвлекаемых топлив: уголь, углеводородное сырье. Москва. 2004.
  • В. Г. Суярко. Прогнозування, пошук та розвідка родовищ вуглеводнів. Харків: Фоліо. 2015. 413 с.
  • Білецький В. С., Орловський В. М., Вітрик В. Г. Основи нафтогазової інженерії. Харків: НТУ «ХПІ», Харківський національний університет міського господарства імені О. М. Бекетова, Київ: ФОП Халіков Р.Х., 2018. 416 с.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.