Ені'лу
Життєпис
Походив з Арамейської династії. Про батьків обмаль відомостей. Також є суперечливою роль Ені'лу під час повстання Заккура II, царя Хамата і Лу'аша, проти Ассирії. Поразка останнього близько 738 року до н. е. призвела до того, що на трон Хамату було посаджено Ені'лу, а Лу'аш, найпевніше, з північними містами було приєднано до ассирійських володінь.
Через деякий час Ені'лу став готуватися до нового спротиву Ассирії. Для цього залагодив тривалий конфлікт з Арамом, який вели його попередники. було укладено антиассирійський союз з царем Резоном II. До коаліції також приєдналися:
- Пеках, цар Ізраїлю,
- Шенеп, цар Аммону,
- Хірам II, цар Тіру і Сідону,
- Ганнон, цар Гази і гегемон усіх філістимлян,
- Малік-рамму, цар Едому.
У 734 року до н. е. ассирійський цар Тіглатпаласар III раптовим і швидким ударом атакував союзників. Ймовірно, вони не встигли зібрати єдине військо, тому кожен бився окремо. Пройшовши Хамат ассирійці перемогли ізраїльтян і філістимлян. Потім атакували Тір і Сідон. Наступним кроком став наступ на Хамат. Ені'лу було повалено, і напевно, страчено. На трон Хамату було посаджено Яубіді, який вимушений був платити данину.
Джерела
- Dalley S. Yahweh in Hamath in the 8th Century BC: Cuneiform Material and Historical Deductions // Vetus Testamentum. — Brill, 1990. — № 40. — P. 21—32.
- Cogan M. The Raging Torrent: Historical Inscriptions from Assyria and Babylonia Relating to Ancient Israel. — Jerusalem: Carta, 2008. — P. 48—51. — ISBN 978-9-6522-0707-4.
- Bryce T. The World of the Neo-Hittite Kingdoms. A Political and Military History. — Oxford: Oxford University Press, 2012. — P. 137—138. — ISBN 978-0-19-921872-1