Ерм (мученик)
Ерм (Hermes) народився у Греції, у 120 році загинув мученицькою смертю у Римі — християнський мученик, шанується як святий з боку Римсько-Католицької Церкви та Східної Православної Церкви. Його ім'я зустрічається в «Мартиролозі Ієроніма» («Martyrologium Hieronymianum»), а також у списку святих в «Depositio Martyrum» (354).
У 600 році над його могилою Папою Пелагієм І була побудована розкішна базиліка[1]. Згодом реставрована Папою Адріаном І. Підземна печера, що знаходиться на Соляній дорозі, носить ім'я Святого Ерма.
У римському обряді, престольне свято Св. Ерма відзначається 28 серпня. Відповідно до цієї дати, його ім'я зустрічається у Римському мартиролозі, офіційному, але вочевидь, неповному списку святих, яких було визнано Римсько-Католицькою Церквою.
Запис виглядає наступним чином: «На кладовищі, що знаходиться на Старій Соляній дорозі, Святий Ерм, мученик, якого, як повідомляє Святий Дамасій І, Греція відправила у вигнання, а Рим прийняв як свого громадянина, коли він помер за святе ім'я»[2].
Про реальне існування Св. Ерма свідчить початок його культу. Проте його «Акти», включені до «Законів» Папи Олександра I, вважаються легендарними.
Хоча він визнаний святим Римської Католицької Церкви, святкування його престольного свята було вилучено в 1969 році з римо-католицького календаря, через відсутність інформації про нього[3].
Примітки
- David Farmer, The Oxford Dictionary of Saints (Oxford: Oxford University Press, 1978), 191.
- Martyrologium Romanum (Libreria Editrice Vaticana, 2001, ISBN 88-209-7210-7).
- Calendarium Romanum (Libreria Edictrice Vaticana, 1969), p. 136.