Життя Клима Самгіна

«Життя Клима Самгіна (Сорок років)» — роман, найбільший підсумковий твір Максима Горького. Складається з чотирьох частин. Четверту частину автор трохи не закінчив і не відредагував. Роман писався з 1925 року до смерті Горького в 1936 році (перша частина — 1925–1926 роки, другий — 1926–1928 роки, третя — 1928–1930 роки, четверта — 1931–1936 роки)

Життя Клима Самгіна
Жизнь Клима Самгина(рос.)
Автор Максим Горький
Мова російська
Засновано 1925

Задум роману

Про задум твору Максим Горький розповів 1931 р. на засіданні редакційної ради видавництва ВЦСПС.

"Цю книгу я задумав давно, після першої революції п'ятого — шостого року, коли інтелігенція, що вважала себе революційною, і справді брала фактичну участь в організації першої революції, — в сьомому — восьмому роках почала круто йти направо. Тоді з'явився кадетський збірник «Віхи» і цілий ряд інших творів, які вказували і доводили, що інтелігенції з робочим класом і взагалі з революцією не по дорозі. «У мене з'явилося бажання дати фігуру такого, на мою думку, типового інтелігента. Я їх знав особисто і в досить великій кількості, але, крім того, я знав цього інтелігента історично, літературно, знав його як тип не тільки нашої країни, а й Франції та Англії. Цей тип індивідуаліста, людини неодмінно середніх інтелектуальних здібностей, позбавленої будь-яких яскравих якостей, проходить в літературі протягом всього XIX століття. Цей тип був і у нас. Людина — член революційного гуртка, потім увійшла до історії буржуазної державності як її захисник. Вам, ймовірно, не потрібно нагадувати про те, що та інтелігенція, яка мешкає в еміграції за кордоном, зводить наклеп на Союз Рад, організовує змови і взагалі займається підлостями, ця інтелігенція здебільшого складається з Самгіна. Багато з людей, які зараз зводять наклеп на нас найбільш цинічним чином, були людьми, яких не я один вважав досить поважними … Чи ж мало було людей, які круто повернулись і для яких соціальна революція органічно неприйнятна. Вони себе вважали надкласової групою. Це виявилося невірним, тому що, як тільки сталося те, що сталося, вони негайно обернулися спиною до одного класу, особою — до іншого. Що ж ще сказати? Мені хотілося зобразити в особі Самгіна такого інтелігента середньої вартості, який проходить крізь цілий ряд настроїв, шукаючи для себе найбільш незалежного місця в житті, де б йому було зручно і матеріально і внутрішньо.»

Сюжет

Для закордонної преси Максим Горький написав, у формі редакційної передмови, таку нотатку про "Життя Клима Самгіна":

"У своєму новому романі М. Горький поставив перед собою завдання якомога найповніше зобразити сорок років життя Росії, від 80-х років до 1918-го. Роман повинен мати характер хроніки, яка позначить усі найбільші події цих років, особливо ж років царювання Миколи Другого. Дія роману — у Москві, Петербурзі й провінції, в романі діють представники усіх класів. Автор має намір дати ряд характерів російських революціонерів, сектантів, людей декласованих і т. д.

У центрі роману — постать «революціонера мимоволі», зі страху перед неминучою революцією — постать людини, яка почувається «жертвою історії». Цю постать автор вважає типовою. У романі багато жінок, низка маленьких особистих драм, картини Ходинської катастрофи, 9 —е січня 1905 р. в Петербурзі, Московське повстання і т. д. аж до наступу на Петербург ген. Юденича. Автор вводить у роман ряд епізодичних дійових осіб: царя Миколу II, Саву Морозова, деяких художників, літераторів, що, на його думку, і надає романові почасти характеру хроніки".

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.