Загальнодержавна автоматизована система

Загальнодержавна автоматизована система збору та обробки інформації (ЗДАС, рос. Общегосударственная Автоматизированная Система, ОГАС) — проєкт системи автоматизованого управління економікою СРСР, що передбачав створення ряду обчислювальних центрів по всьому союзу та поєднання їх в одну мережу. Ініціатором та розробником проєкту був Віктор Глушков, який одночасно і займався просуванням даного проєкту, переконуючи радянську владу в його доцільності. Ні до кінця життя Глушкова, ні до кінця СРСР, проєкт так і не був здійснений через відмову керівництва СРСР профінансувати його в повній мірі, хоча все ж ряд обчислювальних центрів було побудовано в рамках автоматизації тодішніх об'єктів економіки (установ, заводів і т.п.). В. М. Глушков розрахував, що використання ЗДАС протягом 15 років коштуватиме близько 20 млрд карбованців. Але за ці ж роки ЗДАС приніс би країні більше, ніж 100 млрд карбованців прибутку.

Історія проєкту

На початку 60-х ідея збору і обробки інформації із значних відстаней вже була не новою як в СРСР так і за кордоном. Частково були відпрацьовані технології передачі такої інформації через радіозв'язок. Наприклад, на початку 60-х машина встановлена на атлантичному дослідному судні, передавала дані по радіо напряму в Київ[1]. Існували електронно-обчислювальні машини спроможні обробляти дані, до створення яких пряме відношення мав сам Глушков. У 1962 році він заснував Інститут кібернетики УРСР, який займався проєктуванням електронно-обчислювальних машин та розробкою для них відповідного математичного, алгоритмічного та програмного забезпечення.

Робота над проєктом розпочалася 1962 році, а в 1964 році уже був готовий перший ескізний проєкт. Спочатку проєкт називався ЕГСВЦ (рос. Единая государственная сеть вычислительных центров). Система розроблялася з точки зору планової економіки і основною метою було покращити ефективності управління через автоматизацію збору даних і автоматичну математичну обробку. Ряд економістів, які були прихильниками саморегуляції економіки шляхом збільшення ролі ринкових відношень виступали проти цього. Боячись збільшення централізації влади в СРСР, проєкт системи отримав критику і з боку країн «західного світу».

Глушков до кінця життя намагався проштовхнути початкові ідеї ЗДАС, в ряді років йому вдавалося заручитися підтримкою керівництва союзу і включати хоч і в обрізаному вигляді реалізацію ЗДАС в п'ятилітні плани. Зіткнувшись з критикою та неможливістю отримати повне фінансування, Глушков переглядає проєкт, пропонуючи автоматизацію окремих галузей та міністерств з перспективою їхнього об'єднання в майбутньому. На той час автоматизовані системи управління підприємством впроваджувались, проте не були поєднані в одне ціле. Зокрема, проєктом зацікавилися оборонні міністерства Союзу від яких і були отримані кілька замовлень [2]. Програмне забезпечення, яке було напрацьоване в рамках автоматизації галузей економіки використовувалось до 1990 року. Через перехід економіки на ринкові відносини воно втратило актуальність.

Див. також

Примітки

  1. Академик В.М. Глушков — пионер кибернетики. С. 32
  2. Академик В.М. Глушков — пионер кибернетики. С. 35

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.