Загибель птахів на ЛЕП

Загибель птахів на ЛЕПзагибель птахів від ураження електричним струмом на повітряних лініях електропередачі.

Птахонебезпечна ЛЕП. На траверсі сидить боривітер.
Гніздування птахів на ЛЕП

Найчастіше птахи гинуть на ЛЕП напругою 6-10 кВ (іноді до 35 кВ) на залізобетонних опорах. Це пов'язано з особливостями конструкції таких ЛЕП. У верхній частині залізобетонної опори знаходиться горизонтальна металева перекладина — траверса, приварена до арматури всередині опори (і таким чином, заземлена). До траверсу прикріплені ізолятори, на яких тримаються неізольовані проводи. Птах може сісти на провід і торкнутися траверси (або навпаки), що призводить до ураження струмом і загибелі.

Іноді загибла птиця застряє між проводом і траверсом, що викликає постійне замикання проводу на землю і призводить до відключення лінії.

ЛЕП більш високого класу напруги, як правило, менш небезпечні для птахів, оскільки в них більші гірлянди ізоляторів та відстань між проводами й заземленими елементами.

Види, що знаходяться під загрозою

Зазвичай на ЛЕП гинуть птахи розміром з ворону і крупніше (розміри яких достатні, щоб торкнутися одночасно дроту та траверси), але бувають випадки загибелі й більш дрібних птахів. Найбільшу ж загрозу ЛЕП представляють для хижих птахів, які мають досить великі розміри та потребують присадку для вполювання здобичі.[1] У степових місцевостях стовпи ЛЕП часто є єдиним місцем присад, що і привертає до них птиць.

Міри, щодо захисту птахів

ЛЕП, обладнана накладною ізоляцією для захисту птахів

Для захисту птахів від ураження струмом застосовуються різноманітні птахозахисні пристрої.

  • Електрорепелентний захист, який відлякує птахів від гніздування в небезпечних місцях.
  • Протиприсадні шипи, на траверсах над ізоляторами
  • Ковпаки для тарілчастих ізоляторів, які знаходяться над ізолятором, унеможливлюючи дугу КЗ від пташиного посліду
  • Еластичні полімерні накладки на штирьові ізолятори з ізоляцією частини дроту по обидві сторони 

У найбільш дієвому варіанті ПЗУ являє собою ковпак з ізолюючого матеріалу, що закриває тарілчастий ізолятор і ділянки проводу по боках від нього[2].

Ефективним заходом є також використання самонесучого ізольованого проводу.

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.