Залізний Дроворуб

Залізний Дроворуб (англ. Tin Woodman; буквально Бляшаний дроворуб) — персонаж казкових творів Френка Баума про чарівну країну Оз і створених на їх основі Олександром Волковим творів про Чарівну країну та Смарагдове місто . Перша поява Залізного Дроворуба в літературі відбулося з виходом в 1900 році класичного твору Баума «Чарівник країни Оз». Потім персонаж зустрічається в багатьох інших книгах про Чарівну країну.

Залізний Дроворуб
англ. Tin Woodman
Творець: Френк Баум, Олександр Волков
Твори: Дивовижний чарівник країни Оз (1900), Чарівник Смарагдового міста (1939) та ін. книги циклів про Чарівну країну та Смарагдове місто
Стать: чол
Раса: Людина жевун зі зміненими частинами тіла
Рід занять: перукар, Перукарня
Роль виконує: Ajita Wilsond, Джек Гейлі, Майкл Джексон, Герасимов Євген Володимирович, Бардін Гаррі Якович і Мішулін Спартак Васильович
 Медіафайли у Вікісховищі

Виготовлені з жерсті людські фігурки використовувалися в США наприкінці XIX століття в рекламі. Під час написання книги Френку Бауму довелося редагувати журнал про оформлення вітрин магазинів. Вважається, що така фігурка і надихнула Баума на створення персонажа.

У книгах Олександра Волкова

Дроворуб був колись звичайною людиною з народу Жевунів. Коли він вирішив одружитися, тітка його обраниці, бажаючи розладнати їх весілля, звернулася до злої чарівниці Гінгеми. Зачарована нею сокира відрубала Дроворубу спочатку ноги, потім руки, а згодом і голову. Однак, згідно із законами чарівної казки, Дроворуб не загинув — його друг-коваль раз по раз заміняв йому втрачені частини тіла на залізні. Від колишнього Дроворуба залишилася тільки душа. Ставши повністю залізним, Дроворуб вирішив, що не може любити свою наречену, бо коваль не зміг зробити йому серце. Бажання отримати справжнє живе серце стало заповітною мрією Дроворуба.

Одного разу, потрапивши під дощ в лісі, Залізний Дроворуб сильно заіржавів і втратив здатність пересуватися. Цілий рік він простояв не сходячи з місця і в решті решт неминуче розсипався б на порох, якщо б його не врятували подорожні, що випадково проходили повз нього — дівчинка Еллі та солом'яне опудало Страшила, що прямували в Смарагдове місто до великого чарівникові Гудвіна просити, щоб він виконав їх заповітні бажання. Дроворуб розповів друзям про свою мрію і вони прийняли його до своєї компанії.

Після довгої, повної небезпек і пригод подорожі, Еллі, Залізний Дроворуб, Опудало та Боягузливий Лев, що зустрівся їм пізніше, домоглися виконання своїх бажань. Великий Гудвін дав дроворубу серце, а народ Мигунів, що населяв Фіолетову країну, запросив Дроворуба на посаду Правителя. Згодом Дроворуб не раз показав себе доброю і чуйною людиною, вірним другом, хоробрим воїном, безкорисливим і досвідченим правителем.

Образ Залізного Дроворуба, як і образи Опудала, Льва та інших, запозичені Олександром Волковим з казкового циклу Френка Баума про Країну Оз.

Запозичення способу іншими авторами

Є персонажем казки «Буратіно в Смарагдовому місті» Леоніда Володимирського, фентезі-циклу «Світи Смарагдового міста» Сергія Сухінова і одним з головних героїв казкової повісті «Лазурна фея Чарівної країни» Олексія Шпагіна.

Відмінності від персонажа Френка Баума

Хоча роль Залізного Дроворуба в книзі «Чарівник Смарагдового міста» Волкова мало відрізняється від пригод його прообразу з казки « Дивовижний Чарівник з Країни Оз» Баума, в наступних продовженнях розвиток цих двох персонажів йде у обох авторів незалежно один від одного.

Дроворуб Баума, незважаючи на свою гіпертрофовану доброту, виявляється менш слізливим і ранимим, ніж персонаж Волкова. Якщо волковський Залізний Дроворуб скоріше романтично-сумний, схильний до постійної ностальгії за минулим часам і тузі по далеким друзям, то у Баума Бляшаний Дроворуб виявляється життєрадісним і оптимістичним. Він цілком задоволений долею і дотримується з цього приводу певної філософії — наприклад, в одній з розмов, він закликає співрозмовника насолоджуватися сьогоднішнім днем, не піклуючись раніше терміну про прийдешні негаразди («Навіщо псувати сонячний день думками про завтрашні бурі?»[1]).

Посилання

Примітки

  1. L. F. Baum, «The Marvelous Land of Oz», chapter «A Nickel-Plated Emperor».
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.