Залізні монети

Залізні монети монети, виготовлені з заліза.

Стародавні китайські монети

Античність і Стародавній Схід

Перша згадка про залізо, як засіб обміну відноситься до XVI століття до н. е., коли фараон Тутмос III отримав данину з Аравії, Ассирії та Месопотамії очищеним залізом і свинцем. Гомер згадує про залізо, як про звичайний засіб обміну. В Спарті, за Лікурга, було введено в обіг залізні оболи або обеліски і круглі диски (пеланори або пеланоси), вагою близько 1 фунта і 42 золотників. Вони оцінювалися близько 4-х халків (мідних злитків, що служили одиницею цінності). Обеліски і пеланори не приймалися сусідніми зі Спартою державами[1]

Від засобу обміну відбувся перехід до монет з того ж металу. За нестачі інших металів нерідко з'являлися в обігу монети з заліза. Так, Аристотель розповів, що жителі міста Клазомен, не маючи змоги заплатити 20 талантів боргу робітникам, зобов'язані були платити їм за це по 4 таланти щорічних відсотків.

Тоді вони випустили залізну монету номіналом 20 талантів, обов'язкову для розрахунків у торгових угодах громадян. Отриману суму 20 талантів виплатили найманцям, а 4 таланти щорічних відсотків були вжиті на викуп залізної монети, що незабаром дало можливість абсолютно вилучити її з обігу. До нашого часу дійшло лише 8 залізних монет трьох стародавніх грецьких міст: Аргоса, Тегеї і Гераї, які за своїми типами та характером написів відносяться, напевно, до 60-х років IV століття до н. е.

Монети Аргоса мають на аверсі зображення протоми вовка, а на реверсі — знак А. На монетах Тегеї — на аверсі голова Горгони, а на реверсі зображення сови і напис ТЕГЕ. У монети Гераї на аверсі голова Афіни Паллади, а на реверсі напис ΗΡΑΘΑΙ. Βсі ці монети важать від 9 до 14 грамів. Жителі Візáнтія в найдавніші часи також використовували залізо як засіб обміну, причому за однією ціною з міддю. Юлій Цезар бачив у Галлії у бритів залізні бруски, а можливо й кільця, які мали певну вагу і перебували в обігу замість монети.

У Китаї і Японії залізна монета не карбувалася, а відливалася, так що вона насправді є не сталевою, а чавунною. Посередині монети знаходиться квадратна діра, для протягування шнура з рисової соломи, на який вона нанизувалася. У Китаї вона називалася «цянь». Найдавніші залізні китайські монети відносяться до 520 до н. е., до царювання імператора У-ді династії Лян; 10 залізних монет відповідали 7-ми мідним. У другій половині X століття перший імператор династії Сун, Тай-цзу, випустив нову залізну монету, що отримала назву Так-Цзин («велика монета») і важила близько 2 золотників. Монети виробляли в дуже великій кількості, на лиття їх щорічно, від 1000 до 1020 року, йшло близько 4 тис. т. заліза. В XI і початку XII століть знову відливали залізні монети.

Середньовіччя і Новий час

В кінці XIV століття залізна монета була в обігу в Кореї, але в дуже невеликій кількості і дуже схожа на китайську. Крім залізних монет античних і китайського типу, існують ще монети з цього металу неправильної форми і без написів на тому чи іншому боці. В Індії, в державі Траванкора, в XIV столітті була залізна монета дуже малої величини (як кедровий горіх). На острові Калімантан англійський капітан Мундес знайшов монету, що складалася з невеликих квадратних плиток заліза, без зображень на боках. Залізну монету знайшов і майор Денгем, під час своєї експедиції 1824 року в Центральний Судан. Вона складалася з тонких пластинок заліза підковоподібної форми. Підкови ці з'єднувалися в зв'язки по 10 або 16 штук, і 30 таких зв'язок відповідали за ціною 1 таляру Марії-Терезії.

Окрема підкова важила близько 3 золотих; ціна її часто коливалася, призначалась фірманами султана, в залежності від того, що належало уряду: платити чи отримувати. Це викликало невдоволення і навіть бунти. Ця монета існувала недовго: Барт, який відвідав Судан у 1850-х роках, не тільки не бачив в обігу таких підківок, а й саме вживання їх було забуто. Одночасно з цією в Судані була в обігу й інша залізна монета, введена Діфтердер-беєм, генералом Мухаммеда Алі Єгипетського, 1824 року в Ель-Обейді, столиці Кордофана. До її випуску довелося вдатися через брак єгипетської дрібної монети; вона називалася Хашшаш або Хасшах-шах і являла собою тонку пластинку заліза, схожу на розріз гриба.

З XIX століття в Туркестані і деяких інших областях у Китаї випускалася монета вагою близько 1/2 золотника, що називалася чох або ярмак (а також монети в 2, 5 і 10 чохів), з чавуну, з незначною домішкою міді. У 1880-х чохи приймалися в Туркестанському генерал-губернаторстві, по 123 чохи за копійку. В Японії залізна монета з'являється вперше 1739 року. Вона мала ціну 1 мон (близько 0,01 коп.) і виливалася до 1769 року, коли з'явилася нова, 4 мони. Від хвилястих ліній на реверсі монета отримала в народі назву намі-сен («хвиляста монета»). 1871 року в Японії було введено монету європейського типу, а вся залізна була здана в казначейство.

Мінову цінність могли мати і деякі залізні предмети. Так, Адам Сміт розповідав, що в його час у деяких шотландських селищах між робітниками був поширений звичай платити торговцям, замість дрібної монети, залізними цвяхами, які охоче приймалися і мали точно певну ціну. Те ж саме говорить і Шевальє про кам'яновугільні округи Франції.

В кінці XIX століття Швейнфурт знайшов у племені бонго (в Судані) залізні наконечники списів і лопати, що використовувалися як гроші.

В кінці XIX століття Мунго-Парк знайшов у племен мандінка (в західному Судані) залізні бруски певної ваги, що служили замість монет, а голландський мандрівник Гартман, який відвідав в 1790 році острів Борнео (в даний час Калімантан), бачив там, разом з дрібною китайської монетою, також шматки заліза, що служили міновою цінністю.

Цікавий факт

  • 1776 року в Росії, в Бєлозерську, на думку графа Якова Сіверса, було викувано залізні кубики з написом «копійка» та «гріш», що призначалися для зважування продаваної скарбницею солі. Хоча кубики ці деякі дослідники вважали монетами, але насправді це були лише гирі.

Примітки

Література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.