Земське військо

Земске військо — тимчасові міліційні військові формування в Московській державі та Російській імперії, які скликалися в часи великих воєн. У XIX сторіччі також мало назву міліція.

Козак та унтер-офіцер Кінних полків Полтавського ополчення, 1812-1815 років
Країна Московське царство, Російська імперія
Вид Ополчення

Історія формування

Історично ополчення притаманне всім народам, це була первинна формація війська. У різних країнах, у різний час держави переходять до професійного війська (найманого, контрактового чи рекрутського), але під час масштабних військових дій такі війська поповнювалися за рахунок цивільних осіб, яких тимчасово мобілізували. У Московській державі знані два великих ополченських формування: Перше земське ополчення (1611 рік) і Друге земське ополчення (1611 —1612 роки). Формувалися вони зусиллями місцевих шляхтичів, які збирали й озброювали підлеглих їм людей. «Шляхетське ополчення» було також і територіальними військами Московської держави. З приходом до влади царя Петра Олексійовича, проходить реформація збройних сил Московії. Створюється постійне професійне військо, підлегле тільки центральній владі.

ХІХ сторіччя стало часом відновлення ополчення. У період Наполеонівських війн його скликали двічі: у 1806—1807, та 1812 роках. Також Земське військо скликалося під час Кримської війни в 1855 році.

Земскі війська

Див. також

Джерела

  • Ілляшевич Л. В. Короткий нарис історії харківської шляхти.  Харків. тип. М. Зільберберга, Рибна № 25, 1885. — 166 с., 32 с. прикладок (До друку дозволено. Київ. 28 березня 1885 року)
  • Корсакова В. І. Пожарський, кн. Дмитро Міхайловіч. — СПб.: 1905. — 247 с.
  • Радянська енциклопедія історії України. — К., 1971. — т. 3.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.