Знай свого клієнта
Знай свого клієнта (know your customer, скорочено KYC) — термін банківського і біржового регулювання для фінансових інститутів і букмекерських контор, а також інших компаній, що працюють з грошима приватних осіб, що означає, що вони повинні ідентифікувати і встановити особу контрагента, перш ніж проводити фінансову операцію.
Ця вимога поширюється на отримання розумно повних відомостей про контрагентів-юридичних осіб, характер їх бізнесу і окремих господарських операцій, для забезпечення яких проводиться фінансова операція.
Вважається, що така практика перешкоджає відмиванню грошей, фінансуванню тероризму та ухилення від сплати податків.
В даний час вимоги і стандарти, спрямовані на реалізацію цього принципу, встановлюються на рівні національного законодавства, нормативних документів банківських регуляторів і міжнародних організацій, таких як FATF.
Правова база
Сучасні світові тенденції змусили європейське співтоваристов застосовувати заходи щодо поширеня тероризму та щодо протидії нелегальним фінансовим операціям. Для цього у 1990 році була прийнята Перша Директива про запобігання використання фінансової системи для цілей видмивання грошей або фінансування тероризму (1AMLD - Anti-Money Laundering Directive).
Сучасна діяльність з ідентифікації осіб або компаній під час проведення фінансових операцій базується на таких основних законодавчих актах:
- Директива ЕС 2015/849 про запобігання використання фінансової системи для відмивання грошей або фінансування тероризму (4-та Директива щодо боротьби з відмиванням грошей - AMLD IV[1]);
- Регламент ЄС 2015/847 щодо інформації про платника, який супроводжує переказ коштів[2];
- Директива ЄС 2018/843 (5-та Директива щодо боротьби з відмиванням грошей - 5 AMLD)[3];
- Директива ЄС 2018/1673 (6-та Директива щодо боротьби з відмиванням грошей - AMLD 6)[4].
Практична складова
Зміна вимог до фінансових операцій та потреба у дотримуванні законодавства з протидії відмиванню коштів призвело до появи цілої системи ідентифікації контрагента.
До неї входять:
- ідентифікація особистості, перевірка на наявність в санкційних списках, приналежність до третіх країн з високим ступенем ризику (згідно списку FATF), визначення політично значимих особистостей ( Politically Exposed Persons - PEP) та інші заходи, що безпосередньо відносяться до KYC;
- KYCC або знай клієнта свого клієнта. Процес KYCC є похідним від стандартного процесу KYC, який був викликаний зростаючим ризиком шахрайства, що виходить від осіб або компаній-шахраїв, які могли б ховатися в ділових відносинах другого рівня;
- заходи процесу "Знай свій бізнес" (KYB). KYB - це набір практик для перевірки бізнесу. Він включає в себе перевірку облікових даних, місця розташування, UBO (кінцевих бенефіціарних власників) цього бізнесу і т. д. фінансування тероризму, корупція тощо.
- Електронні засоби знання вашого клієнта (eKYC). Вони передбачають використання Інтернету або цифрових засобів для вирішення задач попередніх процесів у системі (KYC, KYCC, KYB): перевірки особи, наявність глобальних санкцій, необхідність використання стандартної перевірки EDD (Enhanced Due Dligence), дозволяють забезпечити точну перевірку для небажаних ЗМІ, верифікацію документів, верифікацію відео, оптичне розпізнавання символів тощо.
Посилання
- Знай свого клієнта // Термінологічний словник з питань запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму, фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення та корупції / А. Г. Чубенко, М. В. Лошицький, Д. М. Павлов, С. С. Бичкова, О. С. Юнін. — Київ : Ваіте, 2018. — С. 285. — ISBN 978-617-7627-10-3.
- Anti-money laundering (AMLD IV) - Directive (EU) 2015/849 | European Commission. https://ec.europa.eu/ (англійська).
- EUR-Lex - 32015R0847 - EN - EUR-Lex. https://eur-lex.europa.eu (англійська).
- EUR-Lex - 32018L0843 - EN - EUR-Lex. https://eur-lex.europa.eu (англійська).
- EUR-Lex - 32018L1673 - EN - EUR-Lex. https://eur-lex.europa.eu (англійська).