Зубний наліт
Зубний наліт (іноді використовується термін «зубна бляшка» як дослівний переклад з аналогічного англійського терміну) ― скупчення бактерій у вигляді плівки, що утворюється на зубах (в тому числі і здорової людини). Зубний наліт включає як аеробні, так і, факультативно анаеробні бактерій і починає утворюватися вже через 1-2 години після чищення зубів.
Утворенню зубного нальоту передує мембраноподібний шар білків муцину слини на поверхні зуба. Деякі з ротових бактерій (стрептококові та бактерії Actinomyces) можуть прикріпитися до цього шару. Інші бактерії в роті, в свою чергу, здатні прилипати до більш ґрунтованої поверхні, ґрунтованої таким чином. Кількість бактерій швидко зростає. Наліт ― це організована бактеріальна спільнота, або біоплівка, яка розвивається на поверхні зуба. Бактерії, що містяться в цьому виділяють навколо себе захисну речовину, яка допомагає нальоту виживати проти захисних сил організму. Склад нальоту різниться в різних частинах зубних рядів та при захворюваннях зубних рядів.
Фактори, що впливають на процес утворення нальоту
- Реакція середовища (рівень pH).
- Характер харчування.
- Заходи, що вживаються для гігієни порожнини рота.
Цікаві факти
- Зубний наліт може утворюватися на поверхні пломб.
- Склад нальоту на зубах верхньої і нижньої щелепи різниться.
- З плином часу кількість і якість бактерій в нальоті змінюється. Якщо зуби були очищені від нальоту кілька годин тому, бактерій мало (десятки тисяч на 1 г речовини) і вони переважно аеробні, якщо минуло кілька діб — їх багато (до сотень мільярдів) і вони здебільшого анаеробні; дані факти підтверджують твердження про те, що зуби варто чистити часто і ретельно.
- Прогресуючи, зубний наліт створює умови для колонізації поверхні окремих зубів і міжзубного простору бактеріями, які можуть викликати карієс.