Йосип Врінга

Йосип Врінга (д/н 965) — державний та військовий діяч Візантійської імперії.

Йосип Врінга
ωσῆφ Βρίγγας
Народився невідомо
Пафлагонія
Помер 965
Піфія
Підданство Візантійська імперія
Діяльність державний службовець, військовослужбовець, євнух
Титул патрикій
Посада друнгарій флоту
паракимонен
Військове звання Адмірал
Конфесія християнство
Рід Врінги

Життєпис

Походив з місцевої знаті з Пафлагонії. За невідомих обставин його було кастровано й як євнуха відправлено до імператорського двору. Завдяки незвичайному розуму і організаторському таланту зробив стрімку кар'єру при дворі імператора Костянтина VII, послідовно отримуючи посади препозита, імператорського сакелларія (скарбничого), а потім титул патрикія. Можливо, також брав участь у якихось військових подіях, чому в квітні 956 року призначається друнгарієм флоту. Того ж року з успіхом діяв проти арабського флоту біля узбережжя Південної Італії, завдавши поразки флоту Сицилійського емірату в Мессінській протоці. Це дозволило відвоювати міста Мессіна і Тавроменій.

У 959 році за імператора Романа II зумів відсторонити від влади Василя «Нофа» Лакапіна, зайнявши його посаду паракимомена. Того ж року придушив заколот на чолі з магістром Василем Петейном. За час правління імператора Романа II паракимонен Йосип Врінга керував палацом і всією державою. Відстоюючи інтереси столичної бюрократії, вступив у конфлікт з малоазійською провінційною знаттю і її головним представником у ті роки — переможним полководцем Никифором Фокою, якого тримали переважно на сході Малої Азії.

Втім, після раптової смерті імператора конфлікт між цивільною та військовою знаттю загострився. Проти паракимонена інтригувала імператриця Феофано, що домовилася з Фокою, та Лакапін. Останніх також підтримав константинопольський патріарх Поліект.

Врінга знайшов підтримку в Маріана Аргира, доместіка схол Заходу, якому запропонував імператорський трон. Але спроба перетягнути на свій бік Іоанна Куркуаса, небожа Фоки, виявилася марною. Зрештою в результаті 3-денного повстання в Константинополі прихильників Никифора Фоки, очолюваних Василем Нофом (озброїв 3 тис. вояків), у серпні 963 року Йосип Врінга був позбавлений влади, заарештований і засланий спочатку до Пафлагонії, а потім переведений до монастиря Асікріт у м. Піфія (поблизу Нікомедії), де той помер у 965 році.

Джерела

  • Treadgold, Warren. A History of the Byzantine State and Society. Stanford University Press, 1997. ISBN 0-8047-2421-0. Стр. 498—499
  • Alexios G. Savvides, Benjamin Hendrickx (Hrsg.): Encyclopaedic Prosopographical Lexicon of Byzantine History and Civilization. Vol. 2: Baanes–Eznik of Kolb. Brepols Publishers, Turnhout 2008, ISBN 978-2-503-52377-4, S. 159—160.
  • Ralph-Johannes Lilie, Claudia Ludwig, Thomas Pratsch, Beate Zielke, Harald Bichlmeier, Bettina Krönung, Daniel Föller, Alexander Beihammer, Günter Prinzing: Prosopographie der mittelbyzantinischen Zeit. 2. Abteilung: (867—1025). Band 3: Ignatios (#22713) — Lampudios (#24268). Nach Vorarbeiten F. Winkelmanns erstellt. Herausgegeben von der Berlin-Brandenburgischen Akademie der Wissenschaften. De Gruyter, Berlin 2013, ISBN 978-3-11-016668-2, S. 414—418 Nr. 23529.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.