Каратепські написи

Каратепські написи — написи VII століття до н. е., виявлені у 1946 році в південно-східній Туреччині, у горах Тавр неподалік міста Кадірлі (тур. Kadirli) на гірському хребті Каратепе (тур. Karatepe Чорна гора) професором Стамбульського університету, директором Археологічного інституту Г. Т. Боссертом (Helmuth Theodor Bossert).

Широкий напис біля «Брами левів»
Скульптура хетського бога погоди Тархунзаса

Опис

Біля південної брами каратепського замку був кам'яний лев, який служив постаментом статуї, знаної як «Боги на двох биках», що лежала біля нього без голови і рук. Чотири її сторони були записані фінікійською азбукою, три з яких потрощив удар від падіння. Знайдений в Каратепе двомовний напис 8 ст. до н. е. фінікійською та лувійською мовами, що приводить генеалогію царів Адани від «роду Мопса», напис свого часу послужив лінгвістам ключем до дешифровки лувійських ієрогліфів.

Переклад

XX. «І я побудував потужні фортеці у всіх кінцях на кордонах, у тих місцях, де були злі люди, ватажки банд, жоден з яких не був зобов'язаний службою роду (династія Азітавадди), але я, Азітавадда, поклав їх під ноги свої».

XXXV. «І я побудував це місто, і я дав йому ім'я Азітаваддійя, бо Ваал (ієрогліф, хетською „Бог бурі“) та Решеф-птиця (ієрогліф хетською „Бог-олень“?) послали мене побудувати його».

Див. також

Джерела

  • T. Bossert, Turk Tarih Kurumu, Belleten, Nisan, 1953.
  • C. W. Ceram, The Secret of the Hittites
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.